GeriEge İzmir'den Ortadoğu'ya açıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir'den Ortadoğu'ya açıldı

İzmir'den Ortadoğu'ya açıldı
refid:27791664 ilişkili resim dosyası

İZMİR Ekonomi Üniversitesi Moda ve Tasarım Bölümü mezunu İzmirli genç modacı Yeliz Cengiz'in tasarımları, özellikle Dubai, Kuveyt, Katar'daki gelinlerin büyük beğenisini topluyor.

Henüz 14 yaşındayken yaptığı tasarımlarla dikkat çeken genç modacı üniversitede tasarım okurken ilk modaevini açtı. 25 yaşında geldiğinde Dubai, Kuveyt, Katar'ın gelinleri onun peşine düştü. İkinci sınıf öğrencisiyken arkadaşıyla "Rococo Design" markasıyla ilk eteklerini sattı. Moda haftalarında kendisine ait tasarımlarla boy gösterdi, tanınmış modaevlerinin beğenisini kazandı. Henüz üçüncü sınıftayken yine yerinde duramadı ve önce Bostanlı'da, okul bitince de Alsancak'ta tasarımlarıyla Yeliz Cengiz markasını hayata geçirdi.

KÖY KÖY DOLAŞTI
Türkiye'nin gelinlikte başkenti olan İzmir'de, genç kızların en mutlu gününe anlam katmak için yollara düştü. Köy köy dolaşarak el emeği, göz nuru tel kırmalı, iğne oyalı gelinlikleri araştırmaya başladı. Köy evlerindeki sandıklardaki gelinlikleri tek tek inceleyip, hepsinin adeta envanterini çıkardı.

Hazırladığı gelinlikler özellikle Ortadoğu pazarının dikkatini çekti. Dubai, Kuveyt ve Katar'dan gelen firmalar ile gelin adaylarının sayısı kısa sürede arttı. Lübnanlı modacı Elie Saab'a karşı adı İzmir'in Elie Saab'ı olarak anılmaya başladı. Ortadoğu müşterilerinin tasarıma daha fazla önem verdiğine dikkat çeken Yeliz Cengiz, "Sanıldığının aksine gösterişi çok sevmiyorlar. Modanın başkenti olan yerlerden çok daha farklı çok bir bilince sahipler. O kadar ki kağıttan yaptığım bir projeyi uçakla götürürken valize bile koymaya kıyamıyorlar. Sanata ve sanatçıya, tasarıma çok farklı bakıyorlar. Onlar için gelinlik hazırlamak beni de heyecanlandırıyor" dedi.

İzmirden Ortadoğuya açıldı

İzmir'de iyi terzi ve iyi tasarımcıların olduğunu, ancak bunların ikisinin bir arada olduğu noktada bir açıklık bulunduğunu söyleyen Cengiz, "Yeniliği seviyorum ama eskiye çok değer veriyorum. Köy köy dolaşıp o mis kokulu gelinliklere nasıl hayat veririm, bunu araştırdım. Eskiyi unutmuş gibiyiz, el işçiliği, o koku, her birinin hikayesi olan o gelinlikleri... Şimdi yeniden hayat buluyorlar ve üstelik bizim sandıklarımızdan çıkıp dünyaya açılıyor. Bu yıl Ortadoğu'nun gelinleri, bizim gelinliklerimizle en mutlu gününü yaşayacak" diye konuştu.

YILIN RENGİ DEVE TÜYÜ
Tasarımcı Yeliz Cengiz, bu sezon deve tüyü renginin trendler arasına girdiğini belirterek, "Onun arkasında kahvenin yerini alan avcı yeşili geliyor. Ayrıca bu yıl ilk defa siyah ve lacivert yanyana geldi. Işıltı bu sezon yerini parlak kumaşlara bıraktı. Parlak renkler ve el işçiliği ile bol kesimler var. Minimalize çizgiler yine ön planda. Spor kıyafetlerin etkisini de fazlaca göreceğiz" dedi.
İzmirden Ortadoğuya açıldı

False