GeriEge İzmir'de engelsiz iftar sofrası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir'de engelsiz iftar sofrası

İzmir'de engelsiz iftar sofrası
refid:29419457 ilişkili resim dosyası

İzmir Büyükşehir Belediyesi, en büyük iftar sofrasını engelliler ve aileleri için kurdu. 3 bin 250 kişinin ağırlandığı gecede, Çölyak ve Fenilketonüri hastaları için de özel menüler hazırlandı. Başkan Kocaoğlu, bu “engelsiz sofra”da masaları dolaşarak konuklarıyla tek tek ilgilendi, hatıra fotoğrafları çektirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen geleneksel iftar yemeklerinde bu kez çok özel konuklarını ağırladı. 3 bin 250 engelli ve ailesinin katıldığı gece, aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan’daki en büyük daveti oldu. İftar yemeğine katılan çölyak ve fenilketonüri hastaları için özel menü hazırlandı.

İzmirde engelsiz iftar sofrası

Gece boyunca konuklarıyla neredeyse 'tek tek' ilgilenen Başkan Aziz Kocaoğlu istekleri dinledi ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan Kocaoğlu, işitme engelliler için işaret diline çevrildiği konuşmasında, Ramazan ayının kentimize ve ülkemize huzur ve barış getirmesini dileyerek, “Engelli hemşehrilerimizin yaşam standardını artıracak çalışmalarımızı, sizlerin de görüşlerini alarak geliştirerek sürdürüyoruz.” dedi.

Glüten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerji ve hassasiyetleri nedeniyle buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahılları içeren gıdalardan uzak durması gereken Çölyak hastaları ile yine özel diyetle beslenmek zorunda kalan Fenilketonüri hastaları için ayrı masalar ve özel menüler hazırlanması, konuklar tarafından takdirle karşılandı. Dev iftar yemeğinde yapılan düzenlemenin, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu hastalık grubundakilere gösterdiği ilgiyi de açıkça ortaya koyduğunu ifade eden Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Sema Aydoğdu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi inanılmaz bir organizasyona imza attı. Çölyak ve fenilketonüri hastalarının yanı sıra İzmir’in bütün ilçelerinden engelli konuklarını ağırladı. Bu kadar büyük organizasyonun içerisinde çok özel beslenen gruplar için ayrı masalar ve ayrı menüler hazırlanmıştı. Çok büyük bir özenle başarılı organizasyon oldu. Çölyaklılar olarak biz bundan sonra İzmir’i ‘çölyak dostu kent’ ilan ediyoruz.” şeklinde konuştu.

İzmirde engelsiz iftar sofrası

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden Fenilketonüri Hastaları ve Dayanışma Derneği Başkanı Binnur Karadağ ise “Bu akşam çok özeldi. Çölyak ve Fenilketonüriye ayrı bir önem vermişlerdi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Daha önce böyle bir iftar olmadı. Biz geliyorduk ama çocuklarımız gelemiyordu. İlk kez çocuklarımızla katıldık.” dedi.

False