GeriEge İşte yeni vitrin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte yeni vitrin

İşte yeni vitrin
refid:30113834-spot ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

CHP'nin İzmir'de adaylığı YSK tarafından düşürülen Atila Serter'in dışında birkaç yer kaydırması yaparken, AK Parti, MHP ve HDP tercihini değişimden yana kullandı

MHP ve AK Parti’nin İzmir listelerindeki radikal değişime rağmen CHP 7 Haziran adaylarını korudu. Önseçimden 3. çıkıp 2. bölge 6. sıradan aday gösterilen ancak adaylığı istifa etmesi gereken dönemde Basın İlan Kurumu’nun toplantısına katıldığı gerekçesiyle düşürülen İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atila Sertel, aynı sıradan aday oldu.

İşte yeni vitrin

7 Haziran’da Sertel’in yerine aday olup milletvekili seçilen Kamil Okyay Sındır ise 7. sıraya geriledi. Sertel, CHP’nin halkın seçimlerini koruyarak ikinci kez demokrasi dersi verdiğini, bu durumun partiye güç kattığını belirterek, 1 Kasım’da 9 - 9 hedeflediklerini söyledi. Sındır ise “Hayırlı olsun, sonucu hep birlikte göreceğiz” yorumunda bulundu. CHP eski İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam’ın listelerin onaylandığı Parti Meclisi toplantısında Sındır’ın 6., Sertel’in 7. sıradan aday olmasını savunduğu öğrenildi.

İşte yeni vitrin
Gençlik ve kadın kotası

CHP İzmir’de 11. sıradan sonrası için gençlik ve kadın kotası uyguladı. 1. bölgede Nilay Kökkılınç kadın, Emir Cömert gençlik kotasından 12. ve 13. sıralarda yer aldı. Gençlik Kolları Genel Başkanlığı’na aday olan ancak kongreyi kazanamayan örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’e yakınlığı ile bilinen, İzmir’de yaşamayan Emir Cömert aday oldu. 2. bölgede Genel Merkez Parti Okulu Eğitmeni Sibel Parmaksız, 12’nci, Menemen Seyrek eski Belde Belediye Başkanı Nurgül Uçar 13’üncü sırada yer aldı.

Kulisler hareketli

Aday listesi parti kulislerini hareketlendirdi. CHP'de kontenjan adayların örgütle uyuşmazlık yaşaması, 2. bölgede 'ulusalcı' adayların fazla olması nedeniyle oyların HDP’ye kayması CHP’yi 12 milletvekilinde bırakmıştı. CHP’nin İzmir listelerinde 1 Kasım için revizyona gitmemesinin AK Parti ve MHP’deki değişim nedeniyle seçimde sıkıntı yaratabileceği tartışılırken CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter’in her iki bölgede 7’şer milletvekili hedefi koymasının da örgütte motivasyonu düşürdüğü ileri sürüldü. Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)

ADAY LİSTESİ

1 - BÖLGE

1 - Selin Sayek Böke
2 - Musa Çam
3 - Tuncay Özkan
4 - Tacettin Bayır
5 - Özcan Purçu
6 - Ali Yiğit
7 - Murat Bakan
8 - Muhsin Kurt
9 - Ali Hıdır Uludağ
10 - Ednan Arslan
11 - Sevda Erdan Kılınç
12 - Nilay Kökkılınç
13 - Emir Cömert

2. BÖLGE

1 - Zeynep Altıok Akatlı
2 - Kemal Kılıçdaroğlu
3 - Zekeriya Temizel
4 - Mustafa Balbay
5 - Aytun Çıray
6 - Atilla Sertel
7 - Kamil Okyay Sındır
8 - Ali Engin
9 - Hüseyin Sezer
10 - Ülkümen Rodoplu
11 - Ali Kemal Elitaş
12 - Sibel Parmaksız
13 - Nurgül Uçar

EGE'DE SÜRPRİZ YOK

İşte yeni vitrin

Denizli’de tek aday

CHP Denizli Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) üyesi Melike Basmacı, partisinin Denizli milletvekili adaylarının isimlerini açıkladı. 1 Kasım listesinde ilk altı sıranın değişmediği; geçen seçimde yedinci sıradan gösterilen eski milletvekillerinden Adnan Keskin’in yerine görme engelli Azmi Ermiş listede yer buldu. Liste sırasıyla bu isimlerden oluşuyor; Melike Basmacı, Kazım Arslan, Gülizar Biçer Karaca, Adil Demir, Ahmet Divarcı, Halis Ödel ve Azmi Ermiş. Denizlililer meclise geçen seçimde; üç AK Parti, üç CHP ve bir MHP milletvekili göndermişti.

Muğla’da sıkıntı yok

7 Haziran’da 11 ilçede birinci parti olan CHP, 1 Kasım için hazırladığı listede; ilk üçe sırasıyla mevcut milletvekilleri avukat Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir’i koydu. Dördüncü sırada avukat Burak Erbay, beşinci sırada turizmci Emrah Doğu, 6’ncı sırada işçi Süleyman Girgin yer aldı.

Balıkesir’e paşa geldi

İlk üç isim Mehmet Tüm, Ahmet Akın ve Namık Havutça’nın değişmediği Balıkesir CHP’de, listenin 7. sırasına ön seçime katılmayan emekli Tuğgeneral Ali Er dahil edildi. 4. sıra adayı Dr. Fikret Şahin 5. sıraya kaydırıldı. 6. sıra adayı Ensar Aytekin de 4. sıraya getirildi. Geçen seçiminde 5. sırada bulunan eski milletvekili Ali Kemal Deveciler, 6. sıraya geriledi. 4. sıraya Ensar Aytekin’i getiren CHP, bu değişiklikle “Edremit Körfezi’nden seçilebilecek sırada aday yok” eleştirisini de dikkate almış oldu. Sekiz milletvekilini meclise gönderen Balıkesir’de CHP 3, AK Parti 3 ve MHP 2 Milletvekili çıkarmıştı.

Manisa’da yedeklerden

CHP’nin üç milletvekili çıkardığı Manisa’da, 1 Kasım listesinde sürpriz yaşanmadı. Sadece geçen seçimin aksine bu seçimde aday olmayan üç ismin yerine delege sıralamasına göre yedeklerden yenileri dahil oldu. Ilk beş sırayı milletvekilleri Özgür Özel, Mazlum Nurlu ve Tur Yıldız Biçer ile Mustafa Başgülşen ve Sabri Temel korudu. Aday olmayan eski milletvekili Sakine Öz’ün yerine ise Abdullah Saka getirildi. 7. sıraya makine mühendisi Zerrin Mastan, 8. sıraya makine mühendisi Hayriye Hacet, 9. sıraya da işadamı Hakan Tatar; delege sıralamasına göre yedeklerden listeye dahil oldu.

Uşak’ta eski başkan

7 Haziran’da milletvekili seçilen işadamı Özkan Yalım ilk sıradaki yerini korudu. Geçen seçimde 2. sırada yer alan İsmet Akın 3. sıraya alınırken; Uşak’ın bağımsız eski Belediye Başkanı Ali Erdoğan 2. sıradan aday gösterildi. Geçen seçimde 3. sırada yer alan aday Mustafa Aydın ise aday olmadı.

Aydın önseçim gibi

CHP Aydın’da 7 Haziran seçimleri öncesi yapılan ön seçimle belirlenen adaylar sıralamasını değiştirmedi. Birinci sıra milletvekili adayını yine kontenjan aday CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan olarak kararlaştırdı. Buna göre CHP’nin Aydın’daki milletvekili adayları sırasıyla şöyle: “Bülent Tezcan), Metin Lütfi Baydar, Hüseyin Yıldız, Mehmet Fatih Atay, Tayfun Talipoğlu, Ferda Çağlar Erkut ve Fulya Üstündağ.

Çanakkale korudu

7 Haziran’daki seçimlerden birinci parti olarak çıkan CHP’de milletvekili seçilen avukat Muharrem Erkek ile Bülent Öz, 1 Kasım seçimleri öncesi ilk 2 sıradaki yerini korudu. Üç ve dördüncü sıradaki isimler ise, daha önceki adayların başvuru yapmaması üzerine değişti. Aday adayı olmayan Ahmet Küçük’ün yerine inşaat mühendisi Metin Ümit Ural, 4’üncü sırada yer alan ve bu kez aday adayı olmayan Ali Sarıbaş’ın yerine de muhasebeci Adil Can yer aldı. Il Başkanı Hamza Karagöz, 1 Kasım seçimlerinde toplam 4 kişinin aday adayı olduğunu ve listenin de bu isimlerden oluştuğunu söyledi.

MHP'DE KADIN YÜKSELİŞİ

İşte yeni vitrin

Milliyetçi Hareket Partisi İzmir milletvekili aday listesinde değişiklik yaptı. İki bölgede ilk sıralar yerini korudu. Oktay Vural, 1. bölgenin zirvesinden yeniden aday olurken, AK Parti’nin seçim hükümetinde bakanlık teklif etmesi nedeniyle ‘böyle bir teklifin yapılması cüretine’ tepki olarak MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Ahmet Kenan Tanrıkulu da 2. bölge 1. sıradan aday gösterildi. MHP 7 Haziran’da 2. sıradan aday gösterdiği ve meclise gönderdiği Aslan Savaşan ve Murat Koç’u 3. sıraya kaydırdı. Doktor olan Savaşan, göçmen oylarında etkili olmuştu. Savaşan’ın yerine Senem Kılıç aday gösterildi. 7 Haziran’da seçim çalışmalarında günde yaklaşık bin seçmenle tokalaşan Kılıç, performansıyla dikkat çekmişti. Ülkü Ocakları’ndan gelen 37 yaşındaki Kılıç, İzmir’de ekonomi danışmanlığı yapıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin siyasi danışmanlığını yapan Çelik, sosyal antropoloji eğitimi aldı. 3. sıraya gerileyen Aslan Savaşan ise, “Benim açımdan bir sıkıntı yok. Partimiz kadın adayları öne çekti. Biz bu partide yıllardır davamızın peşindeyiz. Aynı hızla aynı şevkle çalışmalarımı devam edeceğim. Bizler bu dönem dördüncü sıraları bekliyoruz. Bizim açımızdan dert değil. Partim nerede görev verirse orada çalışırım” dedi.

İşte yeni vitrin

Seçmen böyle istedi

MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural, kadın adayların yetersizliği konusunda eleştiriler aldıklarını, yaptıkları kamuoyu yoklamalarında seçmenin kadın aday görmek istediğini tespit ettiklerini belirterek, “7 Haziran’da İzmir’de iki bölgeden ikişer milletvekili çıkarmıştık. Şimdi dörder vekil hedefliyoruz. Zaman zaman kadın adayların geride olduğuna ilişkin eleştiriler vardı. Değerlendirmeler yapıldı, kamuoyunda kadın milletvekili adaylarına yönelik olarak daha fazla talep geldi. Daha önce seçilmiş milletvekillerimizi de parlamentoya yeniden taşıyacak şekilde daha güçlü bir yapıyla gelme listesi bu” dedi. MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş, İzmir’de 1. sıradan 13. sıraya kadar her adayın partinin başarısına kilitlendiğini belirterek, “Türkiye’yi bulunduğu bu ortamdan, kaostan çekip çıkaracak tek parti MHP’dir. Diğer siyasi partilerden daha fazla oy almak istiyoruz” dedi.

ADAY LİSTESİ

1. Bölge

1. Oktay Vural
2. Senem Kılıç
3. Aslan Savaşan
4. Selahattin Şahin
5. Halit Dalgıç
6. Naci Düz
7. Fikri Atılbaz
8. Hüsnü Gürhan Seçkiner
9. Kutlay Önder
10. İsmail Kurt
11. Nimet Uygar
12. Suat Oğuz
13. İshak Gündüz

2. Bölge

1. Ahmet Kenan Tanrıkulu
2. Sueda Neslihan Çelik
3. Murat Koç
4. Yalçın Koçyiğit
5. Hatice Bölük
6 Ahmet Fatih Okuroğlu
7. Recep Akan
8. Taşkın Işık
9. İsmail Balkan
10. Rahime Dönmez
11. Serdar Mersin
12. Suavi Tuncay
13. Mustafa Çintaş

Uzunırmak ve Balkız liste dışı kaldı

İşte yeni vitrin

MHP Aydın ve Manisa’da milletvekili adaylarında köklü değişiklikler yaptı, Denizli beklendiği gibi oldu. 7 Haziran’da 1. sıradan Aydın’ın tek MHP’li vekili olarak TBMM’ye giden Ali Uzunırmak listede yer almadı. Manisa’da ise geçen seçimde 2. sıradan seçilen eski Baro Başkanı ve yeni transfer Zeynel Balkız’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi liste dışı kaldı.

5’ten ilk sıraya

MHP Genel Merkezi’nin 1 Kasım seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu’na sunacağı listede 7 Haziran’ın ağır topları Ali Uzunırmak, Hayri Güleç ve Fevzi Köse gibi isimler kendilerine yer bulamadı. Dört dönem Aydın Milletvekili seçilen ve TBMM İdare Amirliği görevinde bulunan Ali Uzunırmak’ın listede olmaması şaşkınlık yarattı. 7 Haziran’da 5’inci sırada olan Deniz Depboylu bu defa listenin en başına yer alırken, ilk kez aday gösterilen Söke eski belediye başkanlarından, Tariş Pamuk Birliği eski Başkanı Mehmet Beliğ Azbazdar da ikinci sırada kendisine yer buldu.

Manisa şaşırttı

Manisa’da, 7 Haziran seçimlerinde ikinci sıradan milletvekili seçilen ve Soma olaylarında adını duyuran Zeynel Balkız ile üçüncü sırada adayı Hasan Eryılmaz’ın da aralarında bulunduğu beş ismin değişmesi şaşkınlık yarattı. Hazırlanan listede; birinci sırada mevcut milletvekili Erkan Akçay, ikinci sıra Avukat Osman Oktay, üçüncü sıra Dr. Mehmet Memiş yer alıyor.

Denizli’de sürpriz yok

MHP Denizli’de Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan ve Cafer Birtürk ilk iki sırada kendine yer bulurken, listeye beş yeni isim girdi. Ayhan, 7 Haziran’da partisinin tek vekili olarak meclise gitmiş, 2. sırada yer alan Birtürk ise seçilememişti.

Muğla’da sıralama farklı

Birinci sıra mevcut milletvekili, mülki idare amiri Mehmet Erdoğan dışında listedeki sıralama tamamen değişti. Peyami Cinaz, Ramazan Kıvrak, Ferat Yüksel ve Arif Ziya Keloğlu listede yer almazken, turizmci Asım Başaran’ın sırası değişti. Başaran ikinci sırada aday gösterildi.

Uşak’ta terör uzmanı

UZUN bir aradan sonra, Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz ile kentten milletvekili çıkartan MHP, bu kez de terör uzmanı emekli albay Oğuz Çakmak’ı listeye dahil etti. Uşak’ta birinci sırada Durmuş Yılmaz, ikinci sırada işadamı Gökhan Özoğul ve aday olmayan Muhammed Gür’ün yerine ise Çakmak yerleşti. Balıkesir’de listenin ilk iki sırasında yer alan İsmail Ok ile Recep Çetin sıralamadaki yerlerini korurken, sondaki 6 aday değişti.

Çanakkale'de kadın aday

Geçen seçimde birinci sıradan aday gösterilen ve seçilen genç işadamı Kürşat Tuna listedeki yerini korurken, ikinci sırada bu kez, kadın aday Hatice Korkmaz listede yer buldu.

Ak Parti'de 'Yıldırım' liste

İZMİR’den meclise her iki bölgeden dörder milletvekili gönderen AK Parti’de aday listesi değişti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım ile NüketHotar liste başı aday oldu. Yıldırım’ın adaylığı liste sıralamasını değiştirdi. AK Parti’nin mevcut sekiz milletvekilinden yedisi yeniden listeye girdi. Sadece Buca Belediyesi eski Başkanı Cemil Şeboy liste dışı kaldı. Yıldırım’ın adaylığı ile 7 Haziran’da 8. sıradan aday gösterilen Atilla Kaya, 2. sıraya yükseldi. Yıldırım, kendisine yakın olan Necip Kalkan’ı da 4. sıraya taşıdı. Kalkan, 7 Haziran’da liste dışı kalmıştı. 2. Bölge 2. sıradan aday olan Nesrin Ulema ise 5. sıraya geriledi. Kerem Ali Sürekli, yine aynı yerden 4. sıradan aday oldu.

İşte yeni vitrin

DİNAMO ADAY

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, düzenlediği basın toplantısında, Binali Yıldırım’ın İzmir’de dinamo adayı olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Binali Bey’in yeniden adaylığı ile çok büyük sinerji yakalayacağız. Yeni bir süreç başlıyor. Adaylarımızla birlikte çok büyük bir başarı elde edeceğiz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Binali Yıldırım’ın adaylığının İzmir’de oyumuzu artırmayacağını söylemiş. Onlar kendi işlerine baksınlar. Halkın üstünde tahakküm kurmasınlar. Seçim akşamı yeniden görüşeceğiz. Hodri meydan diyorum. Yıldırım bakanımızla yüzde 36 oyla büyük başarı yakalamıştı. Yıldırım’ın dinamo göreviyle bu listeler çok büyük başarılara imza atacaktır.” 3

DÖNEME TAKILMIŞTI

58., 59., 60. ve 61. hükümetlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yapan Yıldırım, 22. dönemde İstanbul, 23. dönemde Erzincan, 24. dönemde İzmir milletvekili seçildi. 2014 Mart yerel seçimlerinde, gemi inşa ve deniz bilimleri eğitimi alan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilen Yıldırım, yüzde 36 oy oranı ile 946 bin 941 oy almıştı. AK Parti 7 Haziran’da oylarını yüzde 26’ya geriletmişti. Üç dönem kuralı nedeniyle geçen dönem aday gösterilmeyen Yıldırım, 1 Kasım seçimleri için liste başı oldu. Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)

İZMİR’İ ÇOK ÖZLEMİŞTİM

İşte yeni vitrin

İzmir 1. Bölge 1. sıradan aday gösterilen Yıldırım, İzmir adaylığını şu sözlerle değerlendirdi: “İzmir’i bir dönem milletvekili olarak mecliste temsil ettim. Bakanlığımın her döneminde İzmir’den ilgimi, sevgimi eksik etmedim. Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak her sokağına girdim, her kahvehanesinde çay içtim. Köyünü de bilirim, kent merkezini de. Tüm sorunlarına, dertlerine, vizyonuna, kapasitesine, potansiyeline hakimim. İzmir’de yaklaşık 1 milyon kişinin oyunu şeref madalyası gibi boynumda taşıyorum. Bu kentten yeniden milletvekili seçilmek benim için şereftir. İzmir’i özledim, İzmir bana heyecan veriyor. Seçimde teşkilatımızın en üst kademesinden sade üyesine, 1. sıra adayımızdan 13. sıra adayımıza bölge ve sıraya bakmadan birlik ve beraberlik içinde çalışacağız. Bizim derdimiz hizmet. Yapacaklarımızı görmek isteyen yaptıklarımıza baksın.”

ADAY LİSTESİ

1. BÖLGE

1- Binali Yıldırım
2- Atilla Kaya
3- Hüseyin Kocabıyık
4- Necip Kalkan
5- Cemal Bekle
6- Ayşe Engin
7- Fevzi Bayram
8- Maksut Karaosmanoğlu
9- Mehmet ilkbahar
10- Gürbüz Akbulut
11- Zerrin Kara
12- Ahmet Eroğlu
13- Enes Uzunlar

2. BÖLGE

1- Nükhet Hotar
2- İbrahim Turhan
3- Hamza Dağ
4- Kerem Ali Sürekli
5- Nesrin Ulema
6- Tansu Kaya
7- Bilal Kırkpınar
8- Ali Sedat Şenbaş
9- Meltem Ergin
10- Veysel Güldoğan
11- Emin Sefa Kayacan
12- Hale Yıldız
13- Cemal Bahçıvan

DENİZLİ'DE 2 VEKİL YOK

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin ilk sırada yer aldığı listede, eski bakan ve Denizli milletvekillerinden Selma Aliye Kavaf’ın ablası AK Parti’nin kurucu üyelerinden Sema Ramazanoğlu ikinci sırada yer aldı. Geçtiğimiz günlerde milletvekili aday adayı olabilmek için AK Parti Denizli İl Başkanlığı’ndan istifa eden Şahin Tin, üçüncü, Cahit Özkan dördüncü sırada yer alırken, 7 Haziran milletvekili listesinde beşinci sırada yer alan Osman Yüceliş ile altıncı sıra adayı veteriner Emin Okkaya yerlerini kordu. AK Parti’de iki milletvekili Bilal Uçar ile Mehmet Yüksel’in listede yer almaması, büyük sürpriz olarak değerlendirildi.

MANİSA’DA ÖZDAĞ İLK SIRA

Erken seçim listesindeki ilk dört isim, mevcut milletvekillerinden oluştu. Geçen seçimde ikinci sıradan listede yer verilen Selçuk Özdağ, birinci sıradan aday gösterildi, Recai Berber, Uğur Aydemir ve Murat Baybatur yer aldı. Manisa AK Parti’de uzun yıllar Bülent Arınç ve Hüseyin Tanrıverdi’nin ağırlığı bulunuyordu. Bülent Arınç’ın 24’üncü dönemde Bursa’dan aday ağabeylik görevini Tanrıverdi yürütmüştü. Ancak Tanrıverdi’nin listeye alınmaması şaşkınlık yarattı.

UŞAK’TA EYÜP GÖKHAN ÖZEKİN ALINMADI

7 Haziran’da oy kaybı yaşayan, vekil sayısı 1’e düşen parti, milletvekili Alim Tunç’u ikinci sıra adayı gösterdi. 10 Kasım’da ‘Olmasaydı da olurduk’ ilanı veren Eyüp Gökhan Özekin listeye konmadı. Milletvekili Mehmet Altay birinci sırada yerini alırken, üçüncü sırada ise Hüseyin Keskin yerini korudu.

ÇANAKKALE SÜRPRİZ LİSTE

ÇANAKKALE’de 2002’den bu yana 2 vekil çıkaran, 7 Haziran seçimlerinde ise vekil sayısı 1’e düşen AK Parti, 1 Kasım seçimleri öncesi listeyi revize etti. 7 Haziran’da 2’nci sıradan aday gösterilmesine rağmen seçilemeyen eski vekil avukat İsmail Kaşdemir’in yerine Ayhan Gider yer aldı. Milletvekili avukat Bülent Turan yeniden birinci sıradan aday gösterilirken,İl Kadın Kolları eski Başkanı Jülide İskenderoğlu üçüncü sıradaki yerini korudu. Yine 7 Haziran’da aday adayı olmasına rağmen listeye giremeyen KÖY-KOOP Eski Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz bu kez dördüncü sıra adayı oldu.

MUĞLA’DA 3 YENİ İSİM

7 Haziran’daki listesinde 3 ismi değiştirerek girecek AK Parti, ikinci sıradan girdiği seçimde milletvekili olan Hasan Kökten’e bu defa yer vermedi. Kökten’in yerine Muğla eski İl Başkanı Nihat Öztürk aday gösterildi. Yeni listeye Kökten’in yanı sıra Mehmet Yavuz ve Özben Yelda Erol Gökcan da giremedi. Orman Mühendisi Muhittin Kayabaş dördüncü sıradan, bürokrat İsmail Baykal ise altıncı sıradan listede yerini alan yeni isimler oldu.

BALIKESİR’DE DEĞİŞİKLİK

Geçen seçimlerde Mahmut Poyrazlı, Sema Kırcı ile Ali Aydınlıoğlu’nu Meclis’e gönderen AK Parti, bu üç ismi yine liste başında tuttu. Ancak dördüncü sıra adayı Ayşe Kardaş’ın yerine beşinci sıradaki Kasım Bostan geldi. Kepsut’un Bükdere Köyü’nde doğan Bostan, Başbakanlık Müşavirliği yaptı. Daha önce sekizinci sırada olan Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Gazeteci Mustafa Canbey ise beşinci sıraya yükseldi. AK Parti’de üç ay önceki seçimde 8 kişilik listede bulunan Ayşe Kardeş ile birlikte Mehmet Bayyiğit ve Hilal Demirözer bu kez listeye bile giremedi. AK Parti’nin Balıkesir’deki milletvekili aday listesi sırasıyla şu isimlerden oluştu: Avukat mevcut Milletvekili Mahmut Poyrazlı, Mevcut Milletvekili Sema Kırcı, eğitimci olan mevcut milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Bürokrat Kasım Bostan, Gazeteci Mustafa Canbey, Müteahhit Mehmet Emin Karatan, Avukat Hasan Demiraslan ve Avukat Hasan Şafak.

AYDIN’DA ATAY DIŞARDA

Aday listesinde köklü değişiklikler yaşandı. Bir önceki dönem 3 milletvekili ile temsil eden ancak 7 Haziran’daki seçimlerde eski milletvekillerini listeye almayan AK Parti, liste başı olan ve milletvekili seçilen Sadık Atay’a yer vermedi. Bir önceki dönem aday gösterilmeyen Mehmet Erdem listenin ilk sırasına otururken, ikinci sırada bulunan avukat Abdurrahman Öz yerini korudu. 7 Haziran’da dördüncü sırada yer alan bankacı Mustafa Savaş, bu kez aday gösterilmeyen Zeynep Karahan Uslu’dan boşalan üçüncü sıraya yerleşti. Listede işadamı Hakan Çağlar Erürker ve Hilmi Yıldırım ilk kez aday gösterildi. Altıncı sıradaki Ersin Esenlik bu kez dördüncü sırada aday gösterildi. AK Parti, bir önceki seçimde aday gösterdiği Cengiz Altıntaş’a da bu kez listede yer vermedi.

HDP'de Fermuar sistemi

İşte yeni vitrin

MİLLETVEKİLİ adaylarını erkek- kadın olarak dizerek fermuar sistemi uygulayan HDP’nin İzmir listelerinde ilk sıralar değişmedi. Genel Merkez’in Ankara’ya kaydırmak istediği Ertuğrul Kürkçü, teklifi kabul etmedi ve yine liste başı oldu. HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane ikinci sırada yer aldı. İzmir’den meclise iki milletvekili gönderen HDP’de ilk sıralar aynı kaldı. İzmir milletvekili seçilen Ertuğrul Kürkçü ve Müslüm Doğan liste başı olurken Kürkçü’den sonra ikinci sırada HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane yer aldı. İkinci bölgede Doğan’dan sonraki sırada Menemen Devlet Hastanesi’nde görevli sağlıkçı Gülistan Kılıç Koçyiğit aday gösterildi. Üçüncü sırada Alevi kürt oyları üzerinde etkili olabilecek Süleyman Gündüz yer alırken onu Avukat Eylem Yıldız izledi. Arif Sağ’ın eski gelini Pınar Aydınlar, İzmir’den aday gösterilmedi. İzmir Tabib Odası eski Başkanı Zeki Gül de fermuar sistemi nedeniyle adaylık başvurusunda bulunmamıştı.

İşte yeni vitrin

Çoğu yerde değişti

HDP Denizli’de, milletvekili aday sıralamasını değişmedi. 7 Haziran’da ilk beş sıradan aday gösterilen Perihan Üge, Ahmet Turan, Emine Yalçın, Ayfer Turan, Özgür Çavuşoğlu tekrar aday oldu. Uşak’ta 7 Haziran seçimlerinde birinci sırada Esengül Demir, ikinci sıra Mustafa Kızıldağ ve üçüncü sırada Seyithan Yetkin’in yer aldığı liste değişti. Birinci sıraya Cengiz Güven, ikinci sıraya Mehmet Acebek ve üçüncü sıraya Elif Şahsın Sırlıoğlu getirildi. Aydın’da ise 7 Haziran’daki yedi isim de yeni listede kendine yer bulamadı. Adaylar Doğan Erbaş, Sıra Birsen Temir, Mahmut Nacar, Sevay Akkan Açıcı, Abdulnasır Subaşı, Ayfer Demirel ve Mehmet Göcekli’den oluştu.

ADAY LİSTESİ

1.BÖLGE

1- Ertuğrul Kürkçü
2 - Mülkiye Birtane
3 - Musa Altan
4 - Semra Uzunok
5 - Bayram Ercan
6 - Derya Öz
7 - Ömer Balkaş
8 - Latife Canan Kaplan
9 - Ahmet Önerge
10 - Ayşe Erkek
11 - Hanife Budak
12 - Nevzat Alkan
13 - Nihat Yıldırım

2. BÖLGE

1 - Müslüm Doğan
2 - Gülistan Kılıç Koçyiğit
3 - Süleyman Gündüz
4 - Eylem Yıldız
5 - İbrahim Akın
6 - Nazlı Masatçı
7 - Cemal Bıçak
8 - Hüseyin Az
9 - Hediye Tekin
10 - İmdat Ataş
11 - Ülkü Yalçınkaya
12 - Ayşe Özen
13 - Hamdi Öztürk

False