GeriEge İrlandalı iki kadın cinayeti cezasına Yargıtay onayı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İrlandalı iki kadın cinayeti cezasına Yargıtay onayı

İrlandalı iki kadın cinayeti cezasına Yargıtay onayı
refid:29655558 ilişkili resim dosyası

İZMİR’in Buca İlçesi’ndeki ormanlık alanda 4 yıl önce kız arkadaşının annesi İrlandalı Marion Elizabeth Graham ve arkadaşı Cathy Dinsmore’yi boğazlarını keserek öldürdüğü suçlamasıyla 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 26 yaşındaki Recep Ç.’nin cezasını, Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi de onadı.

Olay 18 Ağustos 2011’de meydana geldi. Kuşadası’nda tatil yapan İrlandalı S.G., 18 Ağustos 2011’de, 54 yaşındaki annesi Marion Elizabeth Graham ve arkadaşı 50 yaşındaki Cathy Dinsmore’den haber alamayınca polise haber verdi. İrlandalı iki kadın İzmir’in Buca ilçesi Kaynaklar mevkiindeki ormanlık alanda boğazları kesilip, defalarca bıçaklanarak öldürülmüş bulundu. Genç kızın garsonluk yapan arkadaşı 17 yaşındaki Recep Ç. iki İrlandalı kadınının katil zanlısı olarak tutuklandı. Olay İrlanda ve İngiliz basınında geniş yer buldu. Mahkeme sürecini yabancı gazete ve televizyonlar ile öldürülen kadınların yakınları izledi.

İrlandalı iki kadın cinayeti cezasına Yargıtay onayı

5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın 12’nci celsesinde karar çıktı. Son duruşmada Recep Ç., "Yaptığım bir hatadır. Dilekçemde de bunu belirttim. Önce onlar bana saldırdı. Bana bir şey yapacaklar diye korktuğum için bu suçu işledim. Vicdan azabı çekiyorum. Cinayetleri ben tek başına işledim. Babam suçsuzdur" demişti.

İrlandalı iki kadın cinayeti cezasına Yargıtay onayı

Mahkeme heyeti, Recep Ç.’yi iki kadını öldürmek suçundan iki kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapse çarptırdı. Kendisine yardım ettiği öne sürülen babası E.Ç. ise mahkeme heyetinin oy çokluğuyla beraat etti.

YARGITAY ONADI

Dosyayı inceyleyen Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, sanık Reçep Ç.’ye mahkeme tarafından verilen cezayı ve babasına verilen beraat kararını aynen onadı. Yargıtay’ın onama kararı 5’inci Ağır Çeza Mahkemesi’ne ulaştı.

False