GeriEge Hayvan Dünyası: Bir cinayet davası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayvan Dünyası: Bir cinayet davası

AKHİSAR 3. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen köpek davasının sonucunu ben de merak ediyorum. Davaya konu olay ilçeye bağlı Medar beldesinde gerçekleşmiş. Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Ali Osman Bircan'ın zevk için köpek öldürdüğünü öne süren Bakkal Hüseyin Tepe davacı oldu.

ÇAĞDAŞ Hayvan Dostları Derneği üyeleri Akhisar'a gidip duruşmayı izledi, olay Çevre ve Tarım bakanlıklarına duyuruldu. Bakkal Tepe, bugüne kadar olumsuzluk yaşanmamasına karşın muhtarın tüfekle yavru köpekleri bile öldürdüğünü ve bundan zevk aldığını öne sürdü. Tepe, ‘‘Muhtarın katliamından herkes şikayetçi. Ondan başka eline silah alıp köpek öldüren yok. Muhtarın bu işi zevk almak için yaptığını herkes biliyor. Geceyarısı bahçemdeki köpeği de öldürünce karakola gidip şikayetçi oldum, artık katliama sessiz kalamazdım’’ dedi.

MUHTAR Ali Osman Bircan ile konuştuğumda ise, bir yıl önce 4 çocuğu köpek ısırdığı için şüphelendiklerini vurduğunu öne sürdü. Bircan, ‘‘Bakkalın köpeği kimseyi ısırmadı, ama bir gün birini ısırabilir diye düşündüm, vurdum. Köpekleri öldürmek için illa kuduz mu olması gerekiyor? Ben köpek öldürdüğümü saklamıyorum. Başka köpekleri de öldürdüm. Köpek öldürmek için yetkim var. Yasalar bu yetkiyi veriyor’’ dedi. Muhtar köpeklerin daha önce toplanıp Balıkesir Ovası'na bırakıldığı, ama kilometrelerce yoldan geri geldiğini belirtti.

BELDEDE belediye, İlçe Tarım Müdürlüğü var. Muhtarın, ‘‘Kuduz olabilir’’ diye katliam yapması doğru mu? Bu ülkede keyif için canlı öldürmenin mutlaka bir cezası olmalı... Ama görülüyor ki Hayvan Hakları Yasası Meclis'ten çıkmadığı sürece bu olaylar bitmeyecek.

Kedilerin önemi

VAHŞİ ortamda yaşayan kedilerin, insanların peşine takılıp dostluk yolculuğuna ne zaman eşlik ettikleri bilinmiyor. Zaman içinde bu insan dostları daha çok sevildi. Mısırlılar'da kutsal hayvanlar arasına girmeyi başaran bu sevimli yaratıklar, kedi kültürünün gelişmesini sağladı. Tarih boyunca kimi zaman aşağılanıp, kimi zaman da ailenin bir ferdi kabul edilen kediler, bazen lüks hayvanlar olmuş, bazen da fare avcısı olarak beslendi. Günümüzde ise, yalnızlığı paylaşıp, yaşlı ve çocukların dünyasında yeni ufuklar açıyor. Batılı ülkelerde ‘‘Kedi Sevenler Komitesi’’ adı altında bazı bölgelerde kedi besliyor. Çeşitli nedenlerle evinde kedi besleyemeyenler bu bölgelere gelip onları seviyor. Maddi destek de veriyor. Yani onlar şanslı hayvanlar.

Kuşlarda yavru sevgisi

KUŞLARLAR ne derecede iyi anne, babadır? Yuva yapımı ve kuluçkaya yatma açısından kuşlar ikiye ayrılır. Birinci tipte oldukça fazla sayıda yumurta yerde ve özensizce yapılan bir yuvaya bırakılır. Uzun kuluçka döneminden sonra yavrular tüylü olarak ve kısa aralıklarla yumurtadan çıkar ve bir kaç saatte yuvadan ayrılabilecek hareket kabiliyetine sahip olur. Yetişkinler gibi gagalarını kullanıp yemlenir.

DİĞER türde ise yavrulama tipi çok daha zahmetlidir. Bunda genellikle yavrular ağaçlara ve kavuklara yapılır. Bir çok türde yuvaların yapımı bile ayrı bir zahmet ve ustalık gerektirir. Yumurtadan çıkan yavrular ergin haline gelene kadar uzun süre yuvayı terk edemezler. Küçük ötücü kuşlarda anne baba yavrularını gagalarını açtıklarında ortaya çıkan desen ve renklerden tanımaktadır.

Verana Kaya

POSTA KUTUSU

Arkadaş arıyorum

Poodle, siyah erkek, 5 yaş,

Tel: 0 232 421 52 05

Poodle, beyaz,erkek, 3 yaş,

Tel: 0 232 421 17 83-

Cocker, erkek,siyah, 2 yaş,

Tel: 0 232 464 94 53

Bizi yuvanıza kabul eder misiniz

Yavru köpek, 3 aylık dişi,

Tel: 0 232 421 52 05

Yavru kediler aşılanmış dişi ve erkek, Tel: 0 232 421 52 05

Doberman, Tel: 0 232 230 20 59

Boxer, 4 yaş, erkek,

Tel: 0 232 464 08 08

Pekingese, Tel: 0 232 347 74 39

Kısırlaştırılmış aşılı kedi, Tel: 0 232 421 52 05

Kayıp aranıyor

Golden Retriever, 1,5 yaş, dişi,

Tel: 0 232 278 37 38

Minyatür Doberman Pinscher, 1,5 yaş, siyah-taba erkek bulunmuştur, Tel: 0 232 250 50 99 Nav Veteriner Kliniği Veteriner Hekim Türkan Evran Gümüşay, Tel: 0 232 421 52 05

False