GeriEge Hayalet ağ avcıları iş başında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayalet ağ avcıları iş başında

Hayalet ağ avcıları iş başında
refid:22881500 ilişkili resim dosyası

“Hayalet Ağ Avcıları Projesi” ile ekosistem üzerinde büyük baskı yaratan sorunlardan biri daha ortadan kaldırılıyor.

Bu ay başında start alan projeye göre, hayalet ağ, kazayla veya bilerek deniz dibinde bırakılan av araçlarını tanımlamak için kullanılıyor. Hayalet ağlar, denizel ekosistemler üzerinde, aşırı avcılığın verdiği zararın yanında azımsanmayacak bir baskıya sahip bulunuyor. Birçok bilimsel çalışma, deniz dibinde bırakılan av araçlarının çoğunun doğada çözünmemekle birlikte, pasif olarak avlanmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu durum, kullanılan av aracının malzemesine, bulunduğu derinliğe, dip coğrafi yapıya ve hidrodinamik etkenlere göre 2-8 yıl boyunca devam ediyor.

Deniz canlıları ve ekosistem açısından büyük zararlara yol açan hayalet ağ sorunu, Gökova Yelken Kulübü ve Akdeniz Koruma Derneği'ni harekete geçirdi. Gökova Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi'nde de büyük oranda rastlanan probleme çözüm bulmak adına geliştirilen “Hayalet Ağ Avcıları” projesi ile Gökova ÖÇK Bölgesi'nde balıkçılığa kapatılan altı alanın etkin ve sürdürülebilir korunması, hayalet ağların denizel ortamdan uzaklaştırılarak, ekosistem üzerindeki baskının azaltılması amaçlanıyor.

Balıkçılığa kapatılan alanların ekosistem restorasyonu sürecinde olumsuz etki yaratan hayalet ağların temizleneceği projede, balıkçıların bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi ve sürdürülebilir koruma için iletişim ve veri ağı kurulması da hedefleniyor.

Hayalet ağ avcıları iş başında

False