GeriEge "Güneşten Ormanlar" tuttu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Güneşten Ormanlar" tuttu

"Güneşten Ormanlar" tuttu
Abone Olgoogle-news

Ege Orman Vakfı’nın İZKA’dan destek alarak gerçekleştirdiği "Güneşten Ormanlar" projesi kapsamında, kurulumu tamamlanan güneş enerji sistemi, hedeflenen rakamın üzerine çıkarak, 1 yılda 890 bin kilovat elektrik üretti.

Menderes Oğlanası’nda, 10 bin metrekare alan üzerinde kurulan projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu dile getiren Ege Orman Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Yasemin Bilgili, projeden elde edilecek gelirle yeni orman alanları oluşturacaklarını söyledi. Yasemin Bilgili, "2013’te başladığımız projemizi 1 yılda tamamladık. Son 1 yıldır da güneş enerji sistemimiz aktif olarak çalışıyor. Proje, İzmir bölgesinde sanayide yenilenebilir ve temiz enerji kullanılması ile fosil enerji kaynaklarının sebep olduğu çevre sorunlarını önlemek açısından önem taşıyor" diye konuştu.

Güneşten Ormanlar tuttuYenilenebilir enerji kaynaklarının faydalarının birebir gözlemlenerek sanayi kuruluşları için güzel bir örnek oluşturduklarını kaydeden Bilgili, sistemin 30 yıllık kullanım ömrü olduğunu belirtti. 1 milyon 868 bin TL’lik projenin yüzde 50’sinin İZKA tarafından hibe edildiğini ve projenin kendini 4 yılda amorti edeceğini ifade eden Yasemin Bilgili, "Üretilen elektrikten elde edeceğimiz gelirler ile 50 bin adet fidan dikeceğiz. Bununla birlikte kullanılan enerji doğal olduğu için yıllık 771 ton eşdeğerinde karbon salınımı da engellenebilecek" dedi.

False