Grip şüphesi hayat kurtardı

Grip şüphesi hayat kurtardı

Yaklaşık 3-4 bin doğumda bir görülen Konjenital Diyafragma Hernisi hastalığı, minik Kaan’ın grip sanılarak hastaneye götürülmesiyle ortaya çıktı. Anne Mine Razlık, İzmir Üniversitesi Hastanesinde 2,5 saat süren bir operasyonla sağlığına kavuşan oğlu için erteledikleri doğum günü partisini kutlama şeklinde yapacaklarını söyledi.

Haberin Devamı

Grip şüphesi hayat kurtardı

İzmirli Razlık ailesinin 1 yaşındaki oğlu Kaan Razlık’a, grip şüphesiyle götürüldüğü doktor Konjenital Diafragma Hernisi teşhisi koydu. Bunun üzerine İzmir Üniversitesi Hastanesine sevk edilen Kaan, Çocuk Cerrahisi Uzmanları Prof. Dr. İrfan Karaca ve Doç. Dr. Erdal Türk tarafından ameliyat edilerek sağlığına kavuştu. Hastalık hakkında bilgi veren İzmir Üniversitesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr Erdal Türk, "Yaklaşık 3-4 bin doğumda bir görülen hastalık, özellikle yeni doğan döneminde ortaya çıkan ve ciddi solunum sıkıntısına yol açarak yüksek ölümle seyreden doğumsal bir hastalıktır. Diyaframa ait anatomik bir açıklıktan bağırsaklar, dalak ve mide gibi karın içi organları, toraks boşluğu denilen ve içinde akciğer, kalp ve hayati büyük damarların bulunduğu boşluğa geçerek akciğerin anne karnındayken gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bazı çocuklarda hiçbir şikayet yoktur ve daha önce çekilen akciğer filmleri de normaldir, ancak tüm şikayetler Kaan’da olduğu gibi bir anda başlar. Bir kısım çocukta ise karın ağrısı, bulantı, kusma gibi sindirim sistemini ilgilendiren veya solunum sıkıntısı, hırıltılı solunum, sık geçirilen akciğer enfeksiyonları gibi solunum sistemini ilgilendiren kronik şikayetlerde olabilir."

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İrfan Karaca "Kaan, ani başlayan solunum sıkıntısı ve akciğer enfeksiyonu şikayetleri ile hastanemize getirildi. Tanının konulmasının ardından yaklaşık 2,5 saat süren bir ameliyat gerçekleştirdik. Bu hastalık eğer saptanmasıydı toraks boşluğuna geçen organ orada sıkışarak hayatını ciddi anlamda tehdit edebilirdi. Kaan’ın ameliyatı halk arasında kapalı ameliyat olarak da bilinen ve hastayı en az yoran ve küçük kesilerle yapılan torakoskopi yöntemiyle yapıldı" dedi.

Oğullarının önceden hiçbir sağlık problemi yaşamadığını ve bu teşhis nedeniyle çok şaşırdıklarını belirten baba Alper Razlık, "Çocuğunuzu grip diye hastaneye götürüyorsunuz ama bir anda ameliyat olması gerektiği ortaya çıkıyor. Bu rahatsızlık nedeniyle oğlumun sol akciğeri sönmek üzere olduğu ifade edildi. Bizim için büyük şans" dedi.

"KUTLAMA YAPACAĞIZ"

Anne Mine Razlık ise "Oğlumuzun sağlığına kavuşması nedeniyle çok mutluyuz. Ameliyat öncesinde doğum gününü kutlamak için program yapmıştık ama erteledik. Taburcu olduktan sonra büyük bir parti vereceğiz" dedi.
Haberle ilgili daha fazlası: