GeriEge GEL DE KIY
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

GEL DE KIY

GEL DE KIY
refid:23698854 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

DENİZLİ Çivril’de, Orman Bölge Müdürlüğü, 2003 sonu ve 2004 başında, Somak ve Yakacık köyü muhtarlarının yazılı talepleri üzerine Çölyolu ve Kitaparası Tepesi Mevkisi’nde erozyonu önlemek amacıyla ağaçlandırma yaptı.

 

Çalışmalar sırasında ekipler yanlışlıkla şoför Rıza Tunçer’in adına tapulu Somak Köyü’ndeki 34 dekar tarlaya da 6 bin 760 kızılçam fidanı dikti. Bu sırada cezaevinde olan Tunçer, tahliye olduktan sonra durumu öğrendi, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’ne başvurdu, yanlışlığın giderilmesini istedi.

Şaşırtan yanıt
Karabedirler Köyü’nden Denizli’ye taşınan ve bir şirkette şoför olarak çalışmaya başlayan üç çocuk babası Rıza Tunçer’in tarlasına yapılan işgalin giderilmesi için yaptığı başvuruya olumsuz yanıt verildi. Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Şube Müdürlüğü’nce Tunçer’e verilen yanıtta, inceleme sonunda dikim çalışmalarından dolayı zarar gören tesis veya ürün olmadığı, tarlanın vasfının bozulmadığı, bundan sonra idare olarak herhangi bir tasarrufta bulunulmayacağı, yapılacak zirai faaliyetin engellenmemesi için dikilen dikenli telin tarlanın dışına çekildiği, kamulaştırılmasına gerek olmadığı belirtildi.

Yargıya gitti
Sorunun çözülmesi için 6 yıl idari anlamda girişimlerde bulunan, çaresiz kalıp tarlasını satan Rıza Tunçer, alıcının çam ağaçları nedeniyle vazgeçmesi üzerine mücadelesini mahkemeye taşıdı, 2010’da Çivril Asliye Hukuk Mahkemesi’ne, ‘el atmanın önlenmesi, yıkım ve ecrimisil’ davası açtı. Mahkeme üç yıl süren dava sonunda Tunçer’i haklı bularak, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nce dikilen ve bugün dokuz yaşında genç kızılçam 6 bin 760 ağacın kesilmesine, 6 bin 700 lira ecrimisil bedelinin yasal faiziyle birlikte Rıza Tunçer’e ödenmesine karar verdi. Mahkeme, avukat ve yargılama giderlerinin Çevre ve Orman Bakanlığı’nca ödenmesini de karara bağladı. Martta verilen kararı bakanlık temyiz ederek Yargıtay’a taşıdı.

6 bin 760 çam
Tarlasını dokuz yıldır kullanamadığını söyleyen Rıza Tunçer, mahkeme kararının da sorunu çözmediğini belirtti. Yanlışlıkla dikilen 6 bin 760 kızılçam fidanının artık genç ağaç olduğuna dikkat çeken Tunçer, “Vicdanen bu ağaçların kesilmesinden rahatsızım. Dava açtığımda bu ağaçlar küçüktü, her geçen yıl büyüyüp güzelleşiyorlar. Kesilmesini istemiyorum ama mağduriyetimin de giderilmesini bekliyorum. Arazimde badem yeştirmek istiyordum ama maalesef dikemiyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum” dedi.

Kamulaştırsınlar
Yargıtay’ın mahkeme kararını onaylaması halinde ağaçların kesileceğini aktaran Rıza Tunçer, “Tarlanın kamulaştırılması için başvurdum ama olumlu yanıt alamadım. Orman Bölge Müdürlüğü’ne sunduğum tekliflerin hiçbiri kabul edilmedi. Çaresiz kaldım. Yetkililerden çözüm bekliyorum. Hem çamlar kurtulsun hem de mağduriyetim sona ersin” diye konuştu.lemlerine teknesine astığı pankartlarla destek oldu


Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde yaptığı çevreci eylemlerle tanınan 59 yaşındaki İmdat Avcı, Gezi Parkı eylemlerine teknesine astığı pankartlarla destek oldu. Eylemlere katıldığını kanıtlayanlara tekne turunda yüzde 50 ve cop yiyenlere yüzde 80 indirim yapıp eylemlerde yaralananları da üç gün boyunca teknesinde ücretsiz olarak konuk edeceğini belirten Avcı, ancak bu şekilde eylemlere destek verebildiğini ifade etti.

Marmaris İlçesi'nde oturan ve daha önce yaptığı çevreci eylemlerle dikkat çeken İmdat Avcı, bu kez de Gezi Parkı eylemlerine 11 metrelik teknesine astığı iki pankartla destek oldu. Marmaris'teki koyları ilk temizleyen kişinin kendisi olduğunu kaydeden Avcı, Bugüne kadar pek çok eylem yaptım. Bütün eylemlerimde çevre her zaman ön planda oldu. Yeşile ve maviye duyarlı bir insan olarak İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'nda çevreye duyarlı gençlerin eylemine destek vermek için tekneme bu pankartları astım. Pankartları okuyan insanlar sanırım ne demek istediğimi anlayacaklardır. Eylemlere katılıp bunu kanıtlayanlara, günlük tekne turunda yüzde 50, cop yiyenlere ise yüzde 80 indirim yapacağım. Ayrıca eylemlerde yaralanan eylemcilere ise 3 günlük ücretsiz konaklama ve tur sağlayacağım" diye konuştu.

Eylemlere katılan bazı sanatçıların da adlarının bulunduğu ve indirimle bedelsiz tekne turu uygulaması yapılacağının belirtildiği pankartta, 'Halit Ergenç'e yüzde 30, Edip Akbayram, Candan Erçetin, Leman Sam, Şevval Sam ve Fazıl Say'a yüzde 50 indirim. Memet Ali Alabora, Ayşen Gruda, Sırrı Süreyya Önder, Çarşı Grubu ve Müjdat Gezen?e ise bedava' yazılması dikkat çekti. Teknede ayrıca, 'Yılmaz Özdil, Nedim Şener, Ahmet Şık, Ayşenur Arslan, Soner Yalçın ve Bekir Coşkun' adlarının bulunduğu bir de onur listesi yer alıyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle