GeriEge Geç gelen tepki
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geç gelen tepki

EGELİ sanayiciler, Kurban Bayramı nedeniyle hükümetin 9 günlük tatil kararı almasına sert tepki gösterdi.

EGE Bölgesi Sanayi Odası'nın aylık meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan, ekonominin canlandığı, piyasaların açıldığı günlerde, hükümetin 10 günlük tatille ihracatçıya balta vurduğunu belirtti, ‘‘Sanki Türkiye'nin hiç çalışmaya ihtiyacı yok da 10 gün tatil yapıyoruz. Egeli sanayiciler olarak tatil yapmayacağız, fabrikalar çalışacak. Devletin Enerji Bakanı da (Elektrik enerjisinde yaşanan krizi, 9 günlük tatille aşarız) diyor. Bu nasıl mantık. Ersümer'i istifaya çağırıyorum. 3 yıldır İzmir'in özelleştirme sorunu çözemedi'' diye konuştu.

Bankalara boykot

BANKALARIN, yüzde 6 komisyon uygulaması başlattığına da dikkati çeken Akkan, ‘‘Sanayiciyi eriten bankaların yeni uygulamaları yüzde 6 komisyon. Sanayiciler bu kadar para kazanıyor mu da yüzde 6 komisyon istiyorlar? Bütün bankaların çeklerini boykot edeceğiz. Kredi vermezler diye korkmayın. Bizim tepkimizden sonra kapı kapı dolaşıp, kredi vermek için kendileri uğraşacaklar'' dedi.

KONUŞMASINDA, isim vermeden Devlet Bakanı Recep Önal'ı da sert dille eleştiren Akkan, ‘‘Ocak ayı enflasyonu beklenenden yüksek çıkınca, özel sektör suçlandı. Telefona, elektriğe, petrol ürünlerine, akaryakıta gizli, açık zamları özel sektör mü yaptı? Bürokratlarınıza sahip olun diye buradan az, çağrıda bulunmadık'' dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI seçimleri konusundaki tartışmalara da değinen Akkan, partilerin ‘‘5+5'' formülü üzerinde uzlaşmasına karşın, bazı milletvekillerinin buna engel olmaya çalıştığını söyledi. Türkiye'nin 18 Nisan seçimlerinden sonra istikrara kavuştuğunu ifade eden Akkan, ‘‘Bu istikrarı bozmaya kimsenin hakkı yok'' dedi.

MECLİS üyeleri Cem Bakioğlu ve Selim Yaşar da 9 günlük tatilin Türkiye için büyük lüks olduğunu belirterek, hükümetin bu kararını eleştirdi.

False