Eski Tekel deposu bakın ne hale geldi

Eski Tekel deposu bakın ne hale geldi

MİMARLAR Odası İzmir Şubesi, Özelleştirme İdaresi'nden satın aldığı ve restore ettiği Alsancak’taki eski Tekel depo binasını yeni hizmet binasına dünüştürdü. Tescilli bina “İzmir Mimarlık Merkezi” adıyla törenle hizmete açıldı.

Haberin Devamı

Mimarlar Odası İzmir Şubesi'nin yeni çalışma binasının açılışına CHP İzmir milletvekilleri Mehmet Ali Susam, Musa Çam, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, çok sayıda mimar ve meslek odası temsilcileri katıldı. İzmir Mimarlık Merkezi adıyla hizmete giren yapının açılışında konuşan Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal, eski yapıların yenilikçi bir anlayışla yenilenmesi gerektiğini söyledi. Topal, mmarlık mesleğinin son yıllarda değersizleştirildiği belirterek, “Geçmişten günümüze ulaşan çok önemli bir mirasa sahibiz. Bu mirası, yakışır nitelikte yenilikçi ve anlayışla yenilenmesini istiyoruz. İlginç gelişmelerin yaşandığı günlerdeyiz. Ülkemizde yıllardır demokrat yurtsever yurttaşları rahatsız eden yapılaşma süreçleri yaşandı. Son günlerde siyasi iktidar tarafından kentleşme ve planlama kararlarının akla bilime ve kamu yararına gelişmesi yerine talimata ve otoriteye yönelik akıl ve bilim dışı oluşturulduğu ortaya çıkmaktadır” dedi.

Haberin Devamı

Eski Tekel deposu bakın ne hale geldi

Son yıllarda mimarlık mesleğinin ve mimarların değersizleştirilmeye çalışıldığına da dikkat çekti. Hiçbir eğitim kadrosu olmayan okulların açıldığını belirten Topal “Sayımız sürekli artıyor. Ayrıca, günümüzde topluma mimarlık olarak Osmanlı, Selçuklu mimarisi sunuluyor. Daha iyi bir insan yaşamı için mimarlığın yenilikçi tasarımcı günü bir yana bırakılıyor. Toplum, eskiden olana özendirilmeye çalışılıyor. Meslek odaları olarak idari denetimden kaçmayız. Ancak siyasi denetime ‘hayır' diyoruz. Kentsel sorunlara kamu yararına çalışmaya engel oluşturulmaya çalışılıyor. Meslek kuruluşları, kentleşme sürecinin dışına itiliyor. Umarım bu yanlıştan dönülür. Mimarlarına değer vermeyen toplumların geleceklerini sağlıklı inşa etme, dünya kenti olma, turizm kenti olma gibi hedefleri beyhudedir. İzmir Mimarlık Merkezi’ni, Mimarlık dünyasına sunuyoruz” dedi. Topal, kent kültürünün gelişmesine ortak olmak ve dayanışmayı göstermenin temel hedefleri olduğunu, restore edilen yapının İzmir’in kentsel kültürünün oluşturduğu eski Tekel depolarından bir tanesi olduğunu söyledi. Topal, mimarlığın kültürün bir ifadesi olduğunu, bu yapının da Türkiye'ye örnek olduğunu dile getirdi.

Haberin Devamı

Eski Tekel deposu bakın ne hale geldi

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Tekel deposunun yenilenmiş halini görmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Tartan, “Burası İzmir Mimarlık Merkezi. Aslında mimarlık insandır, insan mimarlıktır. Bu yapı başarının ve güzel ortamın, İzmir’in kentsel yaşamına önemli katkı sağlayacaktır. Viktor Hugo, 1900’lü yılların başında ’İzmir bir prensestir’ dedi. İzmir, güzelliği bünyesinde yaratan bir kent. Bu güzellikleri daha iyi yerlere taşıyabiliriz düşüncesindeyim. 4,5 yıldır belediye başkanlığını yapan bir insan olarak, kentleri yaratan insanların söz ve etki sahibi olmasını sağlamaya çalıştım. Her şey İzmir’in çağdaş ve özgür ruhuna katkı sağlamak içindi. Meslekte 30 ve 50 yılını dolduran değerli Mimar büyüklerimi saygıyla selamlıyorum. Burası sadece İzmir Mimarlık Merkezi değil, kentin geleceği için sevgi merkezi oluşturulmuş” dedi. CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ise emeği geçenleri kutlayarak, İzmir Mimarlık Merkezi’nin kente kültürel katkı sağladığını söyledi.

Haberin Devamı

Konuşmaların ardından binanın yapımında emeği geçen kişi ve kurumlarla, meslekte 30 ve 50’nci yılını kutlayan mimarlara başarı plaketi verildi.

Haberle ilgili daha fazlası: