Ege Üniversitesi’nin acı kaybı

Ege Üniversitesi’nin acı kaybı

TÜRKİYE’nin ve dünyanın sayılı sosyal psikologlarından olan, Ünlü yazar Elif Şafak'ın babası ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Sosyal Psikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nuri Bilgin kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Haberin Devamı

Dün öğle saatlerinde rahatsızlanarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne giden 67 yaşındaki Prof. Dr. Nuri Bilgin, yapılan tüm müdahalelere karşın kalp krizi sonucu vefat etti. Üç çocuk babası olan Prof. Dr. Bilgin için yarın saat 10.00’da görev yaptığı Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı önünde cenaze töreni düzenlenecek. Bornova Yeni Cami’de kılınacak öğle namazından sonra Prof.Dr. Bilgin’in cenazesi Urla Kuşçular Köyü’nde toprağa verilecek.

Psikoloji, sosyal psikoloji gibi alanlarda sayısız çalışmaya imza atan Prof. Dr. Bilgin geçen hafta sonu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı akademisyenler zirvesinde bir sunum gerçekleştirmişti. Afyon Sandıklı doğumlu olan Prof. Dr. Bilgin; lisans eğitimini Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. Doktorasını Strasbourg Üniversitesi’nde yapan Prof. Dr. Bilgin, doçentlik ve profesörlük unvanını Ege Üniversitesi’nde aldı. Çeşitli akademik ve idari görevlerde bulunan Prof. Dr. Bilgin, sırası ile Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Sosyal Psikoloji Anabilim Dalı Başkanlığı, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı , Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanlığı yaptı. Birçok akademik çalışmaya imza atan Prof. Dr. Bilgin’in 21 kitabı yayımlandı.

Haberin Devamı

Prof. Dr. Bilgin’in, ’Sosyal Psikoloji, Tarih ve Kolektif Bellek, Sosyal Değişme Sürecinde İnsan - Eşya İlişkileri, Sosyal Bilimlerde İçerik Analizi, Kimlik İnşası, Ankara: Aşina Kitaplar, Sosyal Psikoloji Sözlüğü: Kavramlar Yaklaşımlar, Siyaset ve İnsan: Siyaset Psikolojisi Yazıları, Cumhuriyeti Anlamak, İçerik Analizi, Demokrasi, Kimlik ve Yurttaşlık Bağlamında Cumhuriyet, - Sosyal Psikolojide Yöntem ve Pratik Çalışmalar, Siyaset ve İnsan, Cumhuriyet, Demokrasi ve Kimlik, İnsan İlişkileri ve Kimlik, Kollektif Kimlik, Sosyal Bilimlerin Kavşağında Kimlik Sorunu, Eşya ve İnsan, Yerel Yönetimler İçin Demokratik Bir Model Arayışı , Sosyal Psikolojiye Giriş, Başlangıcından Günümüze Türk Psikoloji Bibliyografyası, Eşya Sistemleri ve İnsan-Eşya İlişkileri’ isimli kitapları bulunuyor.

Haberin Devamı

Prof. Dr. Bilgin, Halen Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı’nda görev yapıyordu.

Haberle ilgili daha fazlası: