GeriEge Demir İnşaat depremi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Demir İnşaat depremi

KARŞIYAKA Belediyesi, sürekli iş yaptığı Demir İnşaat yöneticilerinin İzmir Polisi tarafından ihalelere fesat karıştırmak nedeniyle gözaltına alınması ile karıştı. Firmanın geçen hafta kazandığı 300 milyar liralık ‘‘park, bahçe sulama ve bakım ihalesi‘‘ iptal edilirken, hediye olarak altın ve para dağıtıldığı öne sürülen belediye görevlileri için müfettiş soruşturması başlatıldı.

BİR ihbarı değerlendiren İzmir Polisi, Karşıyaka Belediyesi ihalelerinde ruhsatlarını emanet aldığı firmaların tekliflerine yüksek rakamlar yazarak ihaleleri kazandığı, belediyedeki ilgili görevlilere hediye adı altında altın dağıttığı iddiaları üzerine Demir İnşaat'ın Alsancak'taki bürosuna baskın düzenledi. Baskında, düzenli ödemeler yapılan kişilerin listesi ele geçirildi. Mustafa Demir ve kardeşi Sait Demir gözaltına alındı.

Başkana ihbar yağdı

BU arada, polis baskınından önce yapılan son ihalede firmaların birbiri ile anlaştıkları, geçen dönemlerde de en iyi fiyatları vermesi ile dikkati çeken Demir İnşaat'la ilgili çeşitli ihbarların Karşıyaka Belediye Başkanı Şebnem Tabak'a iletildiği bildirildi. Tabak da bunun üzerine Demir İnşaat'ın yüzde 33 kırımla kazandığı park ve bahçelerin bakım ve sulama ihalesini onaylamadı. Belediye çalışanları ile ilgili iddialar için müfettişe soruşturma açılması talimatı verdi. İZMİR (DHA)

SAVUNMA:

Altınlar hediye

DEMİR İnşaat'ın muhasebecisinin tuttuğu ödemeler defterinde, Karşıyaka Belediyesi'nde kendi iş alanları ile ilgili görevlilere altın hediye edildiğine dair tutanaklar bulunduğu, ayrıca çeşitli ödemeler yapıldığı da iddia edildi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nda görevli Müdür Yardımcısı Muammer Aslan ve geçen dönemin şantiye şefi Fatih Akdoğan'ın ismi polis kayıtlarına geçti. Bu kişilerin ifadesinin alınacağı bildirildi. Belediyeye yakın kaynaklar, firmanın Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde görevli kişilerin sulama ve bakım için tuttuğu raporlara göre hakediş aldığını belirterek, üç günde bir yapılan hizmetin iki günde veya hergün yapılmış gibi gösterilebileceğini önesürdüler. Bu arada, eski yönetime yakın kaynaklar, olayların abartıldığını, altınların yalnızca yılbaşı hediyesi olduğunu iddia ettiler.

Soruşturma başladı

KARŞIYAKA Belediye Başkan Yardımcsı Kenan Özenir, konuyla ilgili müfettişin incelemeya başlatığını belirterek, ‘‘Başkan Şebnem Tabak ihaleyi onaylamamıştı. Çünkü, müteahhatilerin anlaştığı konusunda bir ihbar geldi. Bu son olayla gördük ki, doğru bir karar verilmiş. Belediye görevlilerinin herhangi bir ihmali varsa, soruşturma sonunda gereği yapılacaktır. Bu firma, daha önce de Belediye'den pek çok işin ihalesini almış. İncelemeyi genişleyebilir'' dedi.

False