GeriEge Dava sonuçlanana kadar ağaç kalmazsa
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dava sonuçlanana kadar ağaç kalmazsa

Dava sonuçlanana kadar ağaç kalmazsa
refid:27398848 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Özel’le köylüleri S.K. adlı bekçi şantiye alanına sokmadı. Köylüler ağaç kesenleri getirdiğini söyleyince S.K. “Evet dört kesiciyi ben oraya getirdim. Bu sizi ilgilendirmez. Kim olduğumu görürsünüz” dedi, Özel durumu jandarmaya bildirdi.

Kanunsuz iş yapılamaz

Jandarmaya Yırca’daki şantiye sorumlusu T.S.’den talimat aldığını söyleyen S.K. serbest bırakıldı. T.S. ile yaptığı görüşme hakkında bilgi veren Özel, “Önce kabul etmedi, sonra zeytinlerin kesilmesi talimatını verdiğini itiraf etti. Ağaçların özellikle gece kesildiğini öğrendim. Bundan sonra köylünün gece uykusu bozulursa şirkete karabulut gibi çökerim. Kimse kanunsuz iş yapamaz ve zeytin ağaçlarını kesemez” diye konuştu. Yırca sakini 80 kişi, zeytin ağaçlarının kesilmesi hakkında jandarmaya şikayetlerini iletti.

SOMA Kolin Termik Santralı kurulması için Bakanlar Kurulu kararıyla binlerce metrekarelik zeytinlik acele kamulaştırıldı. Santral kurulacak Yırca ile kömür verilecek Deniş mahallelerinde oturanlar, kamulaştırma sürecinin iptali için dava açtı. Davaya rağmen zeytinliklerin çevresi, tel örgüyle çevrilmedi, ağaç kesimine devam edildi. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, önceki gün Yırca’ya gitti, 80 köy sakiniyle ağaçların kesildiği alanda inceleme yaptı, şunları söyledi:

Kesip kaçıyorlar

“Yaklaşık 200 ağacın kesildiği söylendi. Toplam 6 bin ağaç var. Muhtar ve köylülerle gezdik. 8 yaşında 200’e yakın ağacın kesildiğini söylediler. 4’er kişilik ekipler elektrikli testerelerle zeytin ağaçlarını kesiyor. Köylüler mahkemeye başvurdu. Mahkeme sonuçlanana kadar eğer burada bir zeytin ağacı bile kalmazsa ne olacak? Bunun hesabını kim verecek? Dava sürecinin bir an önce hızlı bir şekilde işlemesi ve bir an önce sonuca ulaşılması köylünün en büyük isteği.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle