GeriEge Çalgılı türkülü ot festivali
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çalgılı türkülü ot festivali

Çalgılı türkülü ot festivali
refid:22983021 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Bodrum'da bugün başlayan ‘1. Bodrum Ot Festivali’nde yörenin otlarından yapılan yemek ve tatlılar konuklara sunuldu.

Bodrum Belediyesi, Kadın Danışma ve Eğitim Merkezi (KADEM), Bodrum Kültür ve Sanat Topluluğu (BKST) tarafından Yalı Beldesi Gerenkuyu Mevkii’nde düzenlenen ve iki gün sürecek olan ‘1. Bodrum Ot Festivali’ bu sabah başladı. Festivalin açılışını Yalı Belediye Başkanı DP’li İsmail Altındağ ve festival sözcüsü İnci Yörükoğlu ile konuklar yaptı. Festivale aralarında yabancı turistlerin de bulunduğu yaklaşık dört bin kişi katıldı.

YÖRENİN OTLARI BU FESTİVALDE BULUŞTU

Bodrum’a bağlı Kızılağaç, Çiftlik, Dereköy, Mazı, Pınarlıbelen, Karanlık ve Sazköy’den yaklaşık 60 köylünün ürettiği ve yöreden topladığı otların tezgahlarda satmaya başladı. KADEM’de eğitim gören kadınlarda yaptıkları ot yemeklerini, börek ve tatlıları, köylülerin yaptıkları tahta kaşık ve kapları da satışa sunuldu.

Kızılağaç Köyü'nden getirdiği kenker, tilkişen, turp, köremen, yabani sarımsak, sılcan, dalan, acı ot, deve tabanı, ısırgan otu, iğnelik otu, gazyak, pilimut otu, pazı yaprağı, ebegümeci, şevketibostanları satan ve başındaki papatyalardan yapılı taçla dikkat çeken evli iki çocuk, dört torun sahibi 58 yaşındaki Zaliha Kahraman sağlığını bu otlara borçlu olduğunu söyledi.

Festival sözcüsü İnci Yörükoğlu da “Yöremiz ot cenneti. Bu festivali otları tanıtmak, nasıl ve nerelerde kullanıldıklarını, yararlarını öğretmek için düzenlemeye başladık. Ayrıca amacımız Tabiatı ve Biyoçeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı’nın Türkiye doğası için çok zararlı olacağına inandığımızı da anlatıp tasarının yasallaşmasına engel olmaya çalışacağız” dedi.

Çalgılı türkülü ot festivali

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle