GeriEge Beyaz kahve
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyaz kahve

ESKİ görünümlü tahta masalarda oturup, minik çuvallardan yeni kavrulmuş kahve çekirdeklerini yemek hoşuma gidiyordu. Çuval ve tahta ağırlıklı dekorasyonu, duvarlarını süsleyen eski fotoğrafları ile çok sıcak ve güzel bir yerdi Caffeco.

KAHVEYİ çok severim. Onun renklerini taşıyan, özellikle kış aylarında kapısını açınca mis gibi kahve kokusunu içime çekebildiğim cafe, uzun süre çok sık gittiğim bir yer oldu. Caffeco’nun açıldığı günlerde kahve çeşitlerini İzmir’de her yerde bulmak mümkün değildi, Caffeco bu özelliğiyle de kahve severlerin dünyasında ayrı bir yer tutuyordu. Daha sonraları dekorasyonuyla, servisiyle mönüsüyle örnek oldu ve pek çok benzeri türedi.

ÖĞLE yemeklerini birlikte yemekten keyif aldığım sevgili dostum Caffeco’nun yenilendiğini söyleyince uzun süredir gitmediğimi hatırladım. O gün yemeğimizi orada yemeye karar verdik. Gözüme çarpan ilk yenilik bahçesindeki ağacın budanmış, cafenin önünün açılmış olmasıydı. Sonra önündeki bahçeyi keşfettim. İri çakıllarla mozaik döşenmiş bahçe, cafeye Akdeniz havası vermişti. Beyaz ve pastel renklerin hakim olduğu dekorasyon bu duyguyu güçlendiriyordu.

Farklı seçenekler

DEKORASYONU beğendim ama içimde çok eski bir dostu yitirmiş gibi bir eziklik duymadım da değil. Bu haliyle Caffeco’da oturmak beyaz Türk kahvesi içmek gibi bir şeydi.

HER şeye rağmen o başkalarından farklı, sıcak havasını yitirmiş gibi geldi bana. Bu haliyle pek çok benzeri vardı doğrusu. İnsan yaşlandıkça eskiye daha çok bağlanıyor herhalde. Sonuçta, yeni, tertemiz, aydınlık ve çok hoş bir mekan olmuştu Yeni Caffeco.

BAHÇEDE oturduk, servis elemanımız mönüyü getirdi. Sadece bir ucundan tutturulan renkli kartların arasından, beğendiğiniz rengi seçmenize yarayan boya katalogları var ya mönü öyle hazırlanmış.

SAYFA sayısı çok olunca bakmak biraz güç oluyor. Seçenekler çok olunca, epey zorlandım doğrusu. Makarnalar, salatalar, sandviçler, beyaz ve kırmızı etle yapılan yemekler çok sayıda seçenek sizi bekliyor Caffeco’da. Mönü ile uğraşmaktan yorulunca biftekli salatada karar kıldım.

Bir toz bulutu

ARKADAŞIM, Cafekrep istedi. Her zamanki gibi o şeftalili ice tea, ben de light kola içtim

YEMEKLERİMİZ çok beklemeden geldi. Salatamın marulları taze, bifteği çok iyi pişmişti. Sunumu güzel ve doyurucuydu. Cafekrep için de aynı şeyi söylemek mümkün. Biz yemeğimizi yerken, bir kamyonet budanan ağaçların kaldırımın üzerine yığılı dallarını almaya geldi.

DALLAR büyük, kamyonetin kasası küçük olunca görevli elindeki balta ile nacak arasındaki kesici aletle dalları kırmaya başladı, aman tanrım o ne toz. Açık havada yemek yerken bu riski göze alıyorsunuz gerçi ama bu kadar yoğun bir toz bulutu beklemiyorduk doğrusu. Neyse cafe görevlileri duruma anında müdahale etti de yemeklerimizi toz eşliğinde yemekten kurtulduk.

HER şeyi değişen Caffeco’nun mutfağındaki lezzetin değişmediğini görmek içime su serpti doğrusu. Unutmadan söylemem gerek, aradığınız kahve çeşitlerini Caffeco’da bulmanız mümkün yine. Yalnız artık kahvenizin hazırlanmasını beklerken, kavrulmuş kahve çekirdeklerini yiyemeyeceksiniz, hepsi bu.

CAFFECO’nun mozaik döşeli bahçesinde o öğle keyifli bir yemek yedik ve benzerlerine oranla biraz daha yüksek bir bedel, yaklaşık 10 milyon lira, ödedik.

False