Alaçatı Ot Festivali gün sayıyor

Alaçatı Ot Festivali gün sayıyor

Çeşme Belediyesi’nin destekleriyle Alaçatı Sanat ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen Alaçatı Ot Festivali’nin altıncısı için hazırlıklar, tüm hızıyla sürüyor.

Haberin Devamı

Bu yıl, 26-29 Mart tarihinde düzenlenecek festival, "Ebe Gümeci" temasıyla gerçekleşecek. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği şenlikte bu sene de konserlerden, otları tanıma ve toplama gezilerine, yemek atölyelerinden yabani ot ve bitkilerle beslenme seminerlerine kadar birçok etkinlik yer alacak. Bu yıl akademik yönü de güçlenecek şenlikte, misafirler hem Alaçatı kültürünü tanıyacak hem de doyasıya eğlenecek.

Alaçatı Ot Festivali gün sayıyor

Bu yıl 4 farklı kıtadan akademisyenlerin zirai ve tıbbi söyleşiler için katılacağı Alaçatı Ot Festivali’nin sadece turistik bir eğlence faaliyeti olmadığını vurgulayan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, bölgenin eşsiz doğasının zenginliğini, gelenekleriyle kültürünü hatırlatan ve yaşatan kültürel bir etkinlik olduğuna da dikkat çekti. Alaçatı’nın vazgeçilmez bir parçası olan ot kokulu dar sokaklarını bu günlere taşımak ve yeni nesillere tanıtmanın önemini vurgulayan Dalgıç, "Ot Festivali ile insanları, Alaçatı’nın korunmuş doğası ve tarihi dokusunu, gelenek ve göreneklerimizdeki sıcaklık ve samimiyetle tanıştırmak istiyoruz" dedi.

Haberin Devamı

Bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilecek festivale öncekilerde olduğu birçok yerli ve yabancı turistin katılmasını beklediklerini ifade eden Dalgıç, "Kentimizin kendi öz değerlerini canlandırarak bugüne taşıdık ve insanlara sunduk. Her festivalde pişen yemekleri, yapılışlarını bir sonraki yıl kitaplaştırdık ve geçmişten bugüne taşıdığımız kültürel değerlerimizin yarınki nesillere de miras kalmasını güvence altına aldık. Alaçatı’nın dar sokaklarında, bu güzellikleri paylaşmak, tanımadığınız insanlarla sohbet edip, ağız dolusu kahkahalar atmak ’O an Alaçatı’daydım’ diyebilmek için herkesi bu festivalin bir parçası olmaya davet ediyorum" diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: