Aigai kazılarına Başkan desteği

Aigai kazılarına Başkan desteği

MANİSA Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kazı çalışmaları 2004 yılından bu yana Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Doğer başkanlığında devam eden Aigai Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu, destek sözü verdi.

Haberin Devamı

Başkan Ergün’e incelemeleri esnasında, Danışmanı Azmi Açıkdil, Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Nedim Zurnacı ve kazı çalışmalarına sponsorluk yapan işadamı İsmail Akçura da eşlik etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün incelemeler esnasında kazı Başkanı Prof. Dr. Ersin Doğer’den antik kentin şehrin ekonomik, kültürel ve askeri yapısı hakkında bilgiler aldı. İncelemesinin ardından bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ergün, Aigai Antik Kenti’nin ayağa kaldırılması noktasında yapabilecekleri çalışmaları görüştüklerini belirtip, "Bu anlamda hocamızın bize sunacağı program dahilinde burada neleri yapabiliriz, nasıl bir katkıda bulunabiliriz bunları görüşüyoruz. Bu şehrin ayağa kaldırılması demek Manisa’da turizmin ve buna bağlı diğer belli alanlardaki birleştirmelerle burasını, turizme açılması noktasında belli bir safhaya getirmenin görüşmeleri olacak. Ona göre biz de üzerimize düşen her türlü katkıda bulunmaya çalışacağız" diye konuştu. Aigai’ye ilk defa geldiğini belirten Başkan Ergün, "Gerçekten yerin altında daha çok büyük eserler var. Bu eserleri ortaya çıkarmak bizim görevlerimiz arasında. Kentin gelişimi, ekonomisinin artması ve turizminin canlanması noktasında çok önemli bir değer olduğuna inanıyorum. O açıdan bir kere daha bugüne kadar yapılan çalışmalardan ötürü teşekkür ediyorum" diye onuştu.

Aigai kazılarına Başkan desteği

Haberin Devamı

"DAHA HEVESLİ ÇALIŞACAĞIZ"

Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü kazı alanlarında görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Kazı Başkanı Prof. Dr. Ersin Doğer ise, "Aigai kazısı 2004’te başladı. Manisa il sınırları içerisinde Sardes’ten sonra en önemli ören yerlerinden bir tanesi. Özellikle İzmir-Bergama Karayolu’na da yakın olması bu önemi daha fazla arttırıyor. 10 yıldan bu yana kazıları işadamı İsmail Akçura’nın katkılarıyla götürmeye çalıştık. Bu yüzden Büyükşehir Belediyesi’nin de bize katılmasından son derece memnunuz. Bundan sonraki süreçte daha büyük bir hevesle çalışacağımıza söz veriyoruz" diye konuştu.

"BAŞKAN ERGÜN BİZE MORAL VERDİ"

Aigai Antik Kenti’nde yapılan kazılara sponsor olarak destek veren işadamı İsmail Akçura ise, "Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün, buraya gelerek bizlere moral verdi. Kendisine çok teşekkür ederim. Ben burada sponsorluk yapıyorum ama esas iş hocada. Geldiler ve burada kazı yapmaya başladılar. Bende elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. Burası 5-10 sene içerisinde Bergama gibi bir yer olacak. O bakımdan sizlere çok teşekkür ederim" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: