GeriEge Ağaç nöbeti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ağaç nöbeti

Ağaç nöbeti
refid:27729990 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

SOMA Yırca’da köylülerin termik santrale karşı zeytin ağaçlarını korumak için başlattıkları direniş sembol olurken, Urla Ovacıklılar da kızılçam ormanları için RES’e karşı mücadele başlattı.

Ovacık sınırındaki alana yapılacak projede dev gövde ve kanatların taşınabilmesi için hem var olan ormanın yolunun genişletilmesi, hem de yeni yol açılması için bine yakın ağacın kesilmek üzere işaretlenmesi köylüleri ayaklandırdı.
Orman kesim ekiplerinin firma tarafından gönderilmesi üzerine Ovacıklılar direnişe geçti. Bir yandan hukuksal olarak Danıştay’a yürütmenin durdurulması için dava açan köylüler, çevrecilerin de desteğiyle kesimin başlaması üzerine eyleme başladı.

7’den 70’e kadın-erkek
Ekipler, gerek köylülerin tepkisi, gerek yoğun yağmur üzerine kesim işlemine ara verip bölgeyi terk ederken jandarma da olası olumsuz bir olay yaşanmaması için çevrede önlem aldı.
Sağanak yağmura rağmen hem köylüler, hem de çevreciler ağaçlarının kesilmesine engel olmak için ormanda bekleyişlerini sürdürdü. Toplanan kalabalık, ekiplerin bölgeden tamamen çekildikleri ve hukuki sürecin bekleneceği açıklanıncaya kadar da direnişlerinin devam edeceğini açıkladı.
Muhtar Veysel Erköse de beklediklerinden büyük destek gördüklerini, firmanın geri adım atmasını umut ettiklerini ifade etti.

‘Diren yağmur’ çağrısı
Köylülere destek için gelenler arasındaki ilkokul öğrencisi 10 yaşındaki Likya Sümerval da yer aldı. Öğrendiği yöntemle kesilen ağaçların yaşını gövdelerindeki halkaları sayarak belirleyen minik çevreci, “Benim baktığım ağaç 38 yaşındaymış. Bu kadar yıl kesilmek için beklemiş. Ama ben burada, gelecekte iyi bir çevrede yaşamak için bekleyeceğim” dedi.
Yağmur devam ettiği sürece ağaçların kesilemeyeceği anlatan Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Ali Yarar da, “Yağmur olduğu sürece ağaçlar yaşamlarını sürdürecek. Bu yüzden de umudumuz yağmura kaldı. ‘Diren yağmur’ diyorum” diye konuştu. Çevreciler de hep birlikte “Diren yağmur” diye bağırdı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle