Aday adaylarının istifa bilmecesi

İzmir Ticaret Odası (İTO) Meclisi’nden TBMM’ye geçmek ve AK Parti milletvekili olmak isteyen üyeler, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun 14 Ocak 2011 tarihli yazısı uyarınca istifa etti.

Haberin Devamı

Hisarcıklıoğlu’nun, genel seçim kararı alındıktan sonra bir hafta içinde istifa çağrısı ilk etapta oda başkanlarına yönelik olarak yansıtılmış ancak geçen sürede yönetim ve denetim kurullarında yer almayan meclis üyeleri de istifalarını sunmuştu. Ancak, İTO’da meclis üyesi olup CHP’den aday adaylığına soyunan Alaettin Epözdemir, Asuman Ali Güven ve Ali Yılmaz’ın istifa etmemesi kafaları karıştırdı.

YSK kararıyla yola çıktık

Epözdemir, TOBB’un yazısının, Milletvekili Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik uyarınca gönderildiğine dikkat çekti, şöyle dedi: “Biz, YSK’nın verdiği kararla yola çıktık. YSK’nın 3 Mart 2011 tarihli 141 nolu kararına göre kamu kurulumu niteliğindeki meslek kuruluşları, üst birlikler ve bunların üst kuruluşlarının yönetim ve denetim kurullarında görev alanların istifa zorunluluğu var. Bizden önce AKP’den aday adayı olan arkadaşlarımız aceleci davrandılar.”

Haberle ilgili daha fazlası: