GeriEge "2015 kolay geçmeyecek"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"2015 kolay geçmeyecek"

"2015 kolay geçmeyecek"
refid:27775982 ilişkili resim dosyası

İZMİR Ekonomi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi, Garanti ve Yapı Kredi Bankalarının Eski Genel Müdürü Halit Soydan, ekonomiyi değerlendirirken "2015 yılı kolay geçmeyecek. Kemerleri bağlayalım" dedi.

Bu yıl boyunca Türk Lirası karşısında doların yüzde 2,3 değerlendiğini, Euro'nun ise yüzde 7 oranında değer kaybettiğini aktaran Soydan, bu durum karşısında enflasyonun yüzde 10'a yakın olduğunu söyledi. Merkez Bankası'nın reel efektif döviz kurunda Türk Lirası'nın yüzde 10 kadar aşırı değerine işaret ettiğini belirten Soydan, "Bu durum döviz borcu olana iyi haber, ama ihracatçı için aynı şeyi söylemek olanaklı değil. Öte yandan, Kasım ayının yüzde 6,4 oranındaki ihracat gerilemesinin geçici olmasını umut ediyoruz. Aksi durumda, gündeme iç talebi canlandırma çözümü gelebilir. Yüzde 10 enflasyon oranının yaşandığı bir sırada, bu ikilem bizi yorabilir" dedi.
Soydan, Türkiye'nin orta gelir tuzağına düşmemesi için en az yıllık yüzde 4,7 oranında büyümesi gerektiğini ifade etti. Soydan, 2015 yılına ilişkin şu öngörülerde bulundu:

"2015 yılı kesin, tek iyi beklenti cari açık rakamının petrol fiyatlarındaki keskin düşüş nedeniyle gerileyecek olmasıdır. 2015 yılı enflasyon beklentimiz, ilk hesaplamalarımıza göre yüzde 6,8 düzeyidir. Büyüme beklentimiz yüzde 4 gibidir. İç ve dış politik dalgalanma olasılıkları yüzünden, bu yıl kur tahminini, ne yazık ki henüz yapamıyoruz. Umudumuz çözüm sürecinin kesin sonuca kavuşması ve Irak ile Suriye'de kaynayan cadı kazanının altına odun atan dış güçlerin fazla mesai yapmamasıdır. Ekonomide oyunun altın anahtarı 'sürdürülebilirlik' üstünedir. Enflasyon oranları gerileyecek, ekonomi daha hızlı büyüyecek. Öngörülere göre İngiliz Economist Dergisi ABD'yi yüzde 1,7, Çin'i yüzde 1,6 enflasyon rakamı içerisine yerleştirirken, Türkiye yüzde 9 ile liste başında yer alıyor. 2015 yılı kolay geçmeyecek. Kemerleri bağlayalım."

2015 kolay geçmeyecek

False