EDİRNE HABERLERİ

Edirne’de Hilye-i Şerif Sergisi Açıldı

IHA
13.07.2015 - 17:31 |Son Güncelleme :

VALİ ŞAHİN, HİLYE-İ ŞERİF SERGİSİNİ BÜYÜK İLGİ İLE GEZDİ

IHA

Edirne’de Hz. Muhammed’in fiziksel özelliklerini anlatan Hilye-i Şerif sergisi açıldı.
Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Kadir Gecesi dolayısıyla Vakıf Müzesinde düzenlenen Hilye-i Şerif Sergisi’nin açılışı Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Edirne İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm’ün katılımıyla gerçekleştirildi.
Açılışta serginin önemini değerlendiren Vali Dursun Ali Şahin, serginin, Hz. Peygamber’in vasıflarını ve güzelliklerini sergileyen bir hattat tercümesi olduğunu söyledi. Hilye-i Şerif’in Hz Peygamber’in fizyolojik özelliği, göz güzelliği, boyu, vücudu, ayakları hepsi tek tek ifade ettiğini vurgulayan Vali Şahin, "Bunun nedeni; ’O Peygamber ki Allah’ın Peygamber hakkında, sen olmasaydın, seni yaratmasaydım bütün alemi yaratmazdım. Senin vesilenle bu alemi yarattım’ diyor. Bu bir güzelliğin göstergesidir. Bu güzellik Hz.Yusuf’un güzelliğinden ötesinde bir güzelliktir. Biz bu esnafın böyle hat sanatı ile karşımızda görüşü, tabi okuyabilenler anladığında tamamen bu bir tariftir. Bazıları Arapça tarifle bu işi yürütürler. Hz. Peygamber güzellerin en güzelidir. O güzellerin en güzeli olan zaatı muhteremin Kadir Günü’nde onun özelliklerini anlatan bir sergiyi açmak bize nasip oldu. Sağ olsun arkadaşlarımızın gayreti ile ben de değerli Mehmet Çebi ile görüşmelerim oldu. Çünkü bu zaatı muhterem Türkiye’nin değişik yerlerinde bu sergiyi açtı. Yanında tespih koleksiyonu vardı. Onu inşallah başka bir güne bırakmış olduk. Zaten kelime anlamı itibari ile Hilye: şekil ve vasıf anlamına gelen bir kelimedir. Ama bu kelimenin içinde Ayeti kelimeler ve Hadis-i Kutsiler de zaman zaman olmakta. Ve bunları sizlerin görünümüne sunmanın huzuru içerisindeyim. Çünkü bugün bereketli ve kutsi bir gün" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından, 13-17 Temmuz tarihlerinde açık kalacak Hilye-i Şerif Sergisi katılımcılar tarafından gezildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Edirne’de Hilye-i Şerif Sergisi Açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Edirne’de Hilye-i Şerif Sergisi Açıldı haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

31 Temmuz 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:13
 • Güneş
  06:00
 • Öğle
  13:25
 • İkindi
  17:21
 • Akşam
  20:41
 • Yatsı
  22:20
Sayfa Başı