EDİRNE HABERLERİ

Edirne Belediye Başkanı Gürkan: AB’nin adalet mekanizmasını işletmesini istiyorum

DHA
08.05.2018 - 17:12 |Son Güncelleme :
DHA

EDİRNE,(DHA)- EDİRNE Belediye Başkanı Recep Gürkan, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’e Sınır Ötesi İşbirliği Projeleri’nde (IPA) yaşadıkları sorunları anlatarak, “Yılda en fazla 3 IPA projesi yapabiliyorum ve büyüklüğü 600 bin Euro'yu geçmiyor. Neden daha büyük projeler yapamıyorum. AB’nin adalet mekanizmasına güveniyorum ve mekanizmayı işletmesini istiyorum" dedi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı makamında ziyaret etti. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ile Edirne ve Edirne’nin sınır komşuları ile ilgili bir takım görüşmeler yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, geçtiğimiz hafta Brüksel’de, Avrupa Bölgeler Komitesi’nde anahtar konuşmacı olarak yer aldığını söyledi. Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı Karl-Heinz Lambertz ile baş başa bir görüşme yaptıklarını belirten Gürkan, "Aralık Ayı’nda Bölgeler Komitesi olarak Ankara’nın Kazan ilçesinde bir toplantımız olacak. Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı Karl-Heinz Lambertz Mayıs 2019’da ayrıca Edirne’ye gelecek ve Edirne’de bir toplantı yapacağız. Lambertz de böylelikle ilk kez Türkiye’ye gelecek. Türkiye’de Sosyal Demokrat Belediyelerin kurduğu bir birliğimiz var; SODEM. Ben SODEM’in Yönetim Kurulu Üyesiyim. O yüzden her yıl Brüksel’e her yıl gidiyoruz. Her yıl bana mutlaka bir konuşma yaptırıyorlar. Aslında orada sert de konuşuyorum. Belki de gerçekleri çok yalın bir şekilde söylediğim için olabilir. Bu yıl yine öyle oldu. Daha önce AB’nin bize karşı adaletli davranmadığını söylemiştim. IPA için en büyük bütçe Türkiye’ye ayrılıyor gibi ama nüfusa oranladığımızda biz diğer AB ülkelerinin aldığının neredeyse binde birini alıyoruz. 2 yıl önceki bir toplantıda bunu güne getirmiştim. Ama maalesef bir düzelme olmadı hatta kötüleşme oldu. Yunanistan, interreki çalıştırmıyor. Edirne Belediyesi olarak yılda 3 tane IPA Projesi yapabiliyoruz. Bu yıl 2 proje yapabildim. Ama projenin büyüklüğü 600 bin EURO’yu geçemiyor. Ben niye daha büyük projeler yapamıyorum. AB’nin adalet mekanizmasına güveniyoruz ve bu mekanizmayı işletmesini istiyoruz. IPA kapsamında şuanda toplam 4 projemiz var. 4 projeyi de şuanda uyguluyoruz. 4 projeden aldığımız pay 930 bin Euro" dedi.

Edirnelilerin, Atatürk ve Atatürk’ün değerlerine çok bağlı olduğunu belirten Gürkan, “Biz AB normlarını istemiyoruz. Biz Avrupa normlarını istiyoruz, insanlarımız için. Bir hafta sonunu ayırırsanız Edirne’yi bizzat kendim gezdirmek isterim. Edirne mutlaka gezilmesi, görülmesi gereken şehirlerden birisidir. Edirne; Uluslararası tüm kuruluşların raporlarında dünyada en çok turist çeken şehirler arasında 68 sırada, 3 milyon turist ile. Bunun 500 bini yurtdışından gelen. Geçtiğimiz yıl Kakava ve Hıdırellez  Şenlikleri’ne 30 bin kişi katılmıştı. Bu yıl ise Kakava ve Hıdırellez  Şenlikleri’nin UNESCO’ya girmesi ve bizlerin tanıtım çalışmaları sonucunda bu sayı 80 bine çıktı” diye konuştu.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Edirne’de olmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Başkan Gürkan’ın görüşlerini dikkate alacağını kaydeden Berger, yeniden Edirne’ye gelmek istediklerini söyledi. Gürkan, daha sonra AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’e Atatürk Odası’nı ve tarihi Belediye Binası’nı gezdirerek, bilgi verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Edirne Belediye Başkanı Gürkan: AB’nin adalet mekanizmasını işletmesini istiyorum haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

31 Mart 2020, Salı
 • İmsak
  05:25
 • Güneş
  06:53
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  16:55
 • Akşam
  19:44
 • Yatsı
  21:06
Sayfa Başı