GeriSpor Ecevit’e nasıl çekiliyorum dedirtilebilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit’e nasıl çekiliyorum dedirtilebilir

Abone Olgoogle-news

Yeni geliştirilen bir bilgisayar programıyla, istenirse Başbakan Bülent Ecevit’e parti başkanlığından veya hükümetten çekildiği söyletilebilir.

Ekrandaki kişilerin görüntülerinden başka, konuşmalarını da tamamen değiştiren veya söylemediği sözleri söyleten bir yöntem geliştirildi.

Bilgisayar teknolojisi ile bir sahtekarlığa daha imza atıldı ve gerçek görüntülere, örneğin TV’deki ve videodaki insanlara istenilen herşeyin söyletilebileceği bir yöntem geliştirildi.

Gerçi basit hilelerle izleyiciyi aldatan görüntüler, beyazperdede ya da fotoğraflarda olsun hayatımızdan hiç bir zaman eksik olmadı. Hele bugün sinemada neredeyse tamamı sanal Ğ elektronik aktörlerden oluşan filmler yapılabiliyor.

Photoshop gibi bilgisayar programları sayesinde fotoğraflarda rötuşlar yapmak çok sıradan ve herkesin becerebileceği bir iş haline geldi. Örneğin bilgisayarda bir mankenin cildi gerçekte olduğundan daha pürüzsüz, gökyüzü her zamankinden daha canlı yansıtılabiliyor. Ya da bazı görüntülerden silinen insanlar aslında hiç yer almadıkları başka fotoğraf karelerine yerleştiriliyor. Bu hilelerin tarihi oldukça eski. Fransa’nın ‘Güneş kralı’ Ludwig XIV bile portresini yapacak olan ressama şöyle buyurmuştu: Çarpık bacaklarımı, sağlıklı ve düzgün göster!

Fakat yeni geliştirilen söz konusu yöntem bütün bunların pabucunu dama atıyor.

Hile fark edilemiyor

Bu teknolojinin mimarı, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacılarından Tony Ezzat. Ezzat, ekrandaki insanlara hayatlarında ağızlarına almadıkları ve belki de hiçbir zaman almayacakları sözcükleri söyletebiliyor.

Seyrettiğinizde, ekrandaki dudak hareketleriyle konuşan kişilerin kafaları mükemmel bir uyum içinde. Her ‘L’ harfinde dil dışa kıvrılırken ‘M’ harfinde dudaklar sımsıkı kapanıyor. Ezzat’ın çalışmasındaki kalite, seslendirmecilerin ve Hollywood’daki dijital animasyonların çok ötesinde. Testler sırasında en dikkatli izleyiciler bile araştırmacının hilelerini fark edemediler.

Hatta ‘Forrest Gump’ filmindeki Tom Hanks ve John F.Kennedy’nin tokalaşma sahnesindeki hile bile bu kadar mükemmel değildi.

Ezzat, hazırladığı programla, isterse Başbakan Bülent Ecevit’e hükümetten çekildiğini ya da Tayyip Erdoğan’a siyaseti tamamen bıraktığını bile söyletebilir.

Sahtecilikte yeni ufuk

Ezzat’ın tam otomatik görüntü işlemcisi, bilgisayar oyunları ve sinema filmlerinde olduğu kadar siyasi propagandalarda, ünlü kişilerin küçük düşürülmesinde ve dolandırıcılıkta yepyeni ufuklar açıyor.

Bu gerçekten de çığır açabilecek bir çalışma diyor, Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, New York Üniversitesi’nden Demetri Terzopoulos. Fakat bilgisayarda insan yüzü animasyonu konusunda uzman olan Terzopoulos, gelişmelerden kaygılı olduğunu da gizlemiyor: ‘Eğer insanlara dilediklerimizi söyletirsek gerçekten de felaket durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Ezzat da sistemin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda ‘tehlikeli bir oyuncağa’ dönüşebileceğini söylüyor. Güvenlik ve gizli istihbarat görevlilerinden ne tür tepkiler aldığı sorusunu ‘yorumsuz’ bırakıyor araştırmacı. Fakat eğlence dünyasındaki firmalarla gayet olumlu görüşmeler yapmış.

Henüz mükemmel değil

Fakat yeni programla ilgili olanaklar henüz kısıtlı. Sistemin iyi işleyebilmesi için ekrandaki kişinin başını çok fazla sallamaması gerekiyor. Ayrıca kameranın perspektif değişimleri de animasyonu bozuyor. Bir ya da iki cümleyi aşan sahneler, yüzlerin sabit ve duygusuz görünmesi nedeniyle gerçekliğini yitiriyor. Dahası program insan seslerini taklit edemiyor.

Mesela bazı ünlülerin seslerini ve konuşma tarzlarını yakalayabilmek için Ezzat diğer üniversitelerin dil programlarından yararlanmış. Ama Ezzat’ın MIT’deki hocası Tomasco Poggio, bu tür aksaklıkların kısa süre sonra giderilebileceğine inanıyor.

Ezzat, 46 dudak hareketini içeren bir katalogla işe koyuluyor. Bunun için bilgisayarı farklı dudak hareketlerine göre ayarlıyor, yani görüntüler isteğe göre biçimlendiriliyor. Bilgisayara bir konuşma metni yükledikten sonra bunu dudak hareketleriyle birebir uyumlu hale getiriyor. Eğer bir de konuşmaları kişinin sesine uygun olarak taklit edebilirse hilesini kolaylıkla yutturabiliyor.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle