İZMİR HABERLERİ

"Dünya'da AIDS'ten ölümler azalıyor"

DHA
02.12.2016 - 15:45 |Son Güncelleme :
DHA

DÜNYADA yeni tanı konulan AIDS vakalarında artış ve AIDS hastalığından ölümler azalırken, Türkiye'de yeni hasta sayısında bir artış olduğu gözlemleniyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nur Yapar Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2004- 2013 yılları arasında Türkiye'de yeni tanı konan hasta sayısının yüzde 467 artış gösterdiğini belirterek bunun testlerin daha fazla merkezde yapılabilmesi ve farkındalığın artmasıyla da ilgili olduğunu, Türkiye'nin hala daha AIDS açısından hastalığın az sıklıkta görülen ülkeler arasında değerlendirildiğini söyledi.

İlk kez 1980'li yıllarda tanımlanan HIV Enfeksiyonundan 35 milyon kişinin öldüğü belirtilirken, hastalık dünyada ve Türkiye'de 24-49 yaş grubunu etkiliyor. Hastalık; korunmasız cinsel temas, ortak paylaşılan enjektörler, damar içi madde kullanımı, gebelik ve doğum sırasında anneden bebeğe ve kan transfüzyonu gibi nedenlerle bulaşabilmektedir. Türkiye, dünyada HIV/AIDS açısından hastalığın az sıklıkta görüldüğü ülkeler arasında değerlendirilirken yeni tanı konan hasta sayısının 2004- 2013 yılları arasında yüzde 467 artış gösterdiği belirtildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nur Yapar tedavide Avrupa'dan geri olmadığımızı, erken tanı konabildiğini, testlerin çok yaygınlaştığını bu yüzden de farkındalığın çok geliştiğini belirterek Türkiye'de AIDS konusunda şu bilgileri verdi:

“Türkiye'de bu konuda çalışmalar hızla ilerliyor. Test yapan yerler çok arttı, artık aile hekimleri de yapabiliyor bu yüzden de farkındalık arttı. Bu rakamın artması yeni tanı konan hasta sayısının da artmasında çok önemli rol oynuyor. Biz de Dokuz Eylül Üniversitesi olarak Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte koordineli bir çalışma yürütüyoruz. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2016 yılı 30 Kasım'a kadar bin 661 HIV, 73 AIDS olmak üzere toplam bin 734 vaka tespit edilmiştir. Ulusal anlamda bildirim ağında veri bankası kurularak bu yönde de çok ciddi bir çalışma kaydedildi. Bizde hastalığın en önemli bulaşma yolu heteroseksüel ilişki olduğu için özellikle ergenlik dönemindeki gençlere cinsel hayat eğitimi konusunda daha çok çalışma yapmamız gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü 2020 yılında yeni vaka sayısının sıfıra indirmeyi planlıyor o yüzden birkaç yıldır slogan “Sıfıra ulaşmakö olarak belirlenmişti. Bu senede yine bu yönde çalışmalar var. Virüsle savaşmanın en etkili yolu ondan korunmaktır."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden "Dünya'da AIDS'ten ölümler azalıyor" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Aralık 2016 tarihinde saat 15 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Dünya'da AIDS'ten ölümler azalıyor" haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

26 Kasım 2020, Perşembe
 • İmsak
  06:32
 • Güneş
  07:58
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı