ESKİŞEHİR HABERLERİ

Dünyada 3 kadından biri 18 yaşından önce evleniyor

DHA
27.04.2017 - 19:16 |Son Güncelleme :
DHA

 

ESKİŞEHİR,(DHA)- ÇOCUK yaşta evlilikler, ülkelerin, kültürlerin, dinlerin ve etnik kökenlerin ötesine geçen evrensel ve kapsamlı bir insan hakları sorunu olarak mülteciler arasında da yaygın biçimde gözleniyor.

Dünyada 3 kadından birisi 18 yaşından önce evleniyor. Çocuk yaşta evlilikler konusunda gerekli ve etkin çalışma yürütülmezse 2050 yılı itibarıyle çocuk yaşta evlenmiş kadın sayısının 1.2 milyara ulaşması bekleniyor. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Ofisi 2011 yılından bugüne İnsani Yardım Programı çerçevesinde kadın sağlığı ve kadına yönelik şiddet konularında kapasite geliştirme, hizmet sunumu, üreme sağlığı ve hijyen malzemeleri temini sağlamakta. Bu kapsamda, çeşitli kuruluşlarla işbirliği halinde Kadın ve Kız Çocuklar için Güvenli Alanlar (Kadın Sağlığı Danışma Merkezleri) oluşturulmaya başlanmıştır. 2017 yılında çeşitli illerde Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Sivil Koruma Birimi (ECHO), Amerikan Hükümeti, İsviçre Kalkınma Ajansı (SIDA) ve Japon Hükümeti desteği ile kurulan 40 Merkezde öncelikli olarak üreme sağlığı ve cinsel sağlık, cinsiyet temelli şiddet, psiko-sosyal destek, güçlenme ve malzeme dağıtımı konularında faaliyet gösterilmektedir.

Bu yakıcı sorunun çözümü konusunda merkezlerden yararlanan mülteci kadınlarda konuya ilişkin farkındalık kazandırmak üzere Ankara'daki uygulama ortakları Hacettepe Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (HÜKSAM), Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi (IMPR) ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile birlikte yaşama geçirilen panelde, çocuk yaşta evlilikler konusu, hukuki, sağlık ve dini boyutları ile konularında uzman konuşmacılar tarafından ele alındı. Panelde aynı zamanda 2 mülteci kadın da çocuk yaşta evlenmenin kendilerinde yarattığı travmayı ve bu konudaki deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Toplantıya UNFPA Türkiye Temsilcisi Karl Kulessa, uygulama ortaklarının başkan ve temsilcileri, AB Türkiye Delegasyonu temsilcisi, kamu kurum ve kuruluşlarından ve STK'lardan temsilciler katılım gösterdi.

Altındağ Belediyesi'nin Ulucanlar Toplantı salonunda çeşitli semtlerde bulunan 6 merkezden 350 mülteci kadının katılımı ile gerçekleştirilen bu çalışmanın benzerlerinin, önümüzdeki günlerde UNFPA'nın desteklediği Hatay, Batman, Bursa, Mardin, Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa, Mersin, Adana illerinde uygulama ortakları ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanıyor.

--

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Dünyada 3 kadından biri 18 yaşından önce evleniyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2017 tarihinde saat 19 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dünyada 3 kadından biri 18 yaşından önce evleniyor haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

22 Ocak 2021, Cuma
 • İmsak
  06:40
 • Güneş
  08:07
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:49
 • Akşam
  18:12
 • Yatsı
  19:34
Sayfa Başı