GeriDünya Zirvede iki kadına izin çıkmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zirvede iki kadına izin çıkmadı

Zirvede iki kadına izin çıkmadı
refid:14938254 ilişkili resim dosyası

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen’i sürpriz bir şekilde istifa eden Horst Köhler’in yerine aday gösterme planı tutmadı.

Alman basınına göre iktidar partisi Hıristiyan Demokratlar’ın muhafazakar kanadını oluşturan “güneyli beyefendiler”, “kuzeyli hanımefendi” Von der Leyen’in adaylığına karşı çıktı.
Bunun üzerine CDU, Aşağı Saksonya Eyaleti’nin Başbakanı Christian Wulff’u (50) aday gösterme kararı aldı. Christian Wulff, Türkiye’de son olarak ilk kez bir eyalet kabinesine bir Türk bakan almasıyla gündeme gelmiş, Aygül Özkan’ı Sosyal Refah Bakanı atamıştı.
Aslında Christian Wulff, parti içinde Angela Merkel’in en sıkı rakibi olarak görülüyordu. Bu anlamda Merkel için bir rahatla anlamına da geliyor. Ayrıca Merkel’in kabinenin en çalışkan bakanlarından biri olan Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen’i gözden çıkaramadığına dair yorumlarda var. Fakat bazı yorumcular da adayını seçtiremediği için bunu Merkel için bir darbe olarak da niteliyor.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri 30 Haziran’da yapılacak. Muhalefetteki SPD ve Yeşiller, eski Doğu Almanya (DDR) İstihbarat Örgütünün (STASİ) eski arşiv sorumlusu ve  “Unutmaya Karşı-Demokrasi İçin” adlı derneğin Başkanı Joachim Gauck’u  cumhurbaşkanı adayı gösterdi. Sol Parti de aday çıkaracağını açıkladı. Ancak, Christian Wulff’un seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Seçilirse, Almanya’nın en genç cumhurbaşkanı olacak.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False