GeriDünya Zirve fiyaskodan döndü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zirve fiyaskodan döndü

AB'ye üye 15 ülke lideri, gelecek 10 yıl içinde 12 aday ülkeyi üyeliğe kabul etmeye yönelik ''reform paketi'' üzerinde anlaşmaya vardı. 3 gün sürmesi planlanan ancak 5'inci güne uzayan zirvede birlik liderleri çok zor anlaştı.

Avrupa Birliği liderleri, uzun süren bir müzakere maratonu sonunda, genişleme öncesi tarihi önem taşıyan Nice Sözleşmesi üzerinde anlaştılar.

Nice Sözleşmesi, gelecek yıl başlarında resmen imzalanacak ve 18 ay içinde AB'ye üye ülkelerin ulusal parlamentolarının onayına sunulacak.

AB ülkeleri, Ankara ile tam üyelik müzakereleri başlamadığı için, genişleme sonrası projeksiyonlara Türkiye'yi dahil etmediler.

Bu sabah üzerinde anlaşmaya varılan Nice Sözleşmesi'nin önemli kısımları kısaca şöyle:

OYBİRLİĞİNDEN OYÇOKLUĞUNA GEÇİŞ: Avrupa Birliği liderleri, AB içindeki kararlarda, 29 önemli siyasi karar gerektiren alanda daha, oybirliğinden oyçokluğu ilkesine geçilmesini kararlaştırdı. Ayrıca, ABiçinde 6 önemli üst düzey tayinde de oybirliği ilkesinden, oyçokluğu ilkesine geçilmesini benimsedi. AB liderleri, bununla birlikte, özellikle Almanya, İngiltere ve Fransa'nın itirazları üzerine, vergilendirme, göçmenler, sınır kontrolü, sağlık, eğitim ve kültür konularında, oybirliğinden oyçokluğuna geçişle ilgili olarak uzlaşmayavaramadı.

İspanya'nın uzun süre itirazına neden olan, fakir bölgelere yardımkonusunda ise 2007 yılından sonra, oybirliğinden oyçokluğuna geçiş ilkesi benimsendi.

AB KONSEYİ'NDE OYLARIN AĞIRLIĞI: Nice Sözleşmesi'ne göre, AB ülkelerinin genişleme sonrası konseydeki oy dağılımı ise şöyle olacak:

Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya'ya 29 oy. İspanya ve Polanya'ya 27 oy, Romanya'ya 15, Hollanda'ya 13, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Macaristan, Portekiz'e 12 oy, İsveç, Bulgaristan, Avusturya'ya 10 oy, Slovakya, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, Litvanya'ya, 7 oy, Letonya, Slovenya, Estonya, Kıbrıs Rum Kesimi ve Lüksemburg'a 4 oy. Malta ise 3 oya sahip olacak.

AB KOMİSYONU: AB Komisyonu'nda, büyük ülkeler Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya, 2005 yılı sonrası komisyonda 2 üye bulundurma haklarını kaybedecekler. Daha sonra, her yeni üye, toplam üye sayısı 27 olana kadar komisyonda bir üyeye sahip olacak. Ancak üyesayısı 27'yi bulunca bu rakam sabitleştirilecek ve rotasyon usulüne gidilecek.

Öte yandan AB Komisyonu Başkanı'nın yetkisi artırılacak ve başkanagerektiği takdirde komisyon üyelerini işine tek başına son verme yetkisi verilecek.

GÜÇLENDİRİLMİŞ İŞBİRLİĞİ: Sözleşmeye göre, AB içinde 8'den fazla üye ülke, kendi aralarında anlaşmaya vardığı takdirde bu ülkeler diğerülkeleri beklemeksizin, kendi aralarında ve seçtikleri konularda daha yakın işbirliği ve entegrasyona gidebilecekler. Ancak savunma konuları, ''güçlendirilmiş işbirliği'' dışında bırakılacak.

AVRUPA PARLAMENTOSU: Avrupa Parlamentosu'nun şu anda 626 olan sandalye sayısı genişleme sonrası 738'e çıkartılacak.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False