GeriDünya Zikzak Amerika
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zikzak Amerika

ABD'deki keskin nişancı avında casus uydulardan en sofistike keşif uçaklarına kadar her türlü teknoloji devrede. Ancak daha katilin eşgali bile belli değil. Şu anda tek ipucu katilin erkek olduğu. Çaresiz kalan polisin vatandaşlara katilden korunmak için önerdiği tek yol ise sokakta zikzak yaparak yürümeleri.

HAYALET keskin nişancı, korku ve panik yaratmanın dışında, Washington ve çevresinde yaşayanların yürüyüş şeklini de değiştirdi. Tüm olanaklarına karşın bulmak bir yana, henüz katilin eşgalini bile belirleyemeyen polis, vurulmamaları için halka ‘‘zikzak yaparak yürüyün’’ önerisinde bulundu.

Dev bütçeleriyle en ileri teknolojilere sahip olarak faaliyette bulunan Amerikan federal ve yerel güvenlik kurumları, 2 Ekim'den bu yana, 2 bin kadar memurla peşine düşmelerine rağmen, dokuz kişiyi öldüren ve iki kişiyi yaralayan keskin nişancının eşkalini bile belirleyemediler.

Seri cinayetlerin yaşandığı Washington ve yakın çevresinde, toplum terörle burun buruna yaşarken, polis yetkilileri, halka, dışarıdayken ve nişancıdan korunmak amacıyla zikzak yaparak yürümeleri tavsiyesinde bulunuyorlar.

Pentagon'un da casus uçaklarıyla devreye girmesine rağmen, polis makamları, dışarıya çıkanlardan, sürekli hareket halinde olunmasını, zikzak yaparak yürünmesini, ayakta beklenmesi gerekiyorsa korunulabilecek yerlerin seçilmesini, çevrede bulunan herşeyin dikkatle gözlenmesini ve keskin nişancının yaklaşık 400 metrelik uzaklıktan vurabileceğinin unutulmamasını istiyorlar.

TEK EŞKAL BİLGİSİ: KATİL BİR ERKEK

Bir görgü tanığı, nişancıyı, son kurbanı olan FBI ajanı Linda Franklin'i öldürürken gördüğünü iddia ediyor. Nişancının, Linda Franklin'i, ev ve inşaat malzemeleri satan Home Depot alışveriş merkezinin park yerinde ve 25 metre kadar bir mesafeden vurduğu iddia ediliyor.

Nişancı, daha önceki hiçbir hedefine bu kadar yaklaşmamıştı. Başka görgü tanıkları da, son cinayet sırasında nişancıyı gördüklerini ileri sürüyorlar. Ancak, bir görgü tanığının anlattığı diğerininkiyle uyuşmuyor. Uzaklıklar ve son cinayetin gece işlenmiş olması, polisin bir eşkal oluşturmasını engelliyor. Polis görgü tanığı ifadelerini birleştirince, eşkalle ilgili tek ortak nokta olarak katilin erkek olduğu sonucuna varıyor.

EL KAİDE BAĞLANTISI ARAŞTIRILIYOR

FBI, katilin El Kaide ile bağlantısı olup olmadığını araştırmayı düşünüyor. Bu amaçla, başta Guantanamo'daki İslamcı militanlar olmak üzere, Afganistan ve ABD'de hapiste bulunan dinci eylemcileri sorgulamayı planlıyor.

FBI, İslamcı tutuklulara, 15 gündür Beyaz Saray'ı çevreleyen bir bölgede terör estiren keskin nişancı hakkında bilgileri olup olmadığını soracak. FBI'ın, bu soruya yanıt alması beklenmiyor. Ancak FBI, tutukluların kendi aralarında keskin nişancı hakkında konuşma olasılığı bulunduğunu, bunların dinlenerek bir sonuca ulaşılabileceğini hesaplıyor.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False