Yunanistan'ın yeni Başbakanı Çipras Gezi'ye destek vermişti

Yunanistanın yeni Başbakanı Çipras Geziye destek vermişti

Yunanistan’da dün yapılan erken genel seçimlerde, henüz 16 yaşında bir lise öğrencisiyken tarihe “Önlük Hareketi” diye geçen öğrenci direnişinin önderlerinden olan Aleksis Çipras’ın liderliğindeki Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) büyük bir zafer kazandı. Galibiyetini kutlayan Çipras Türkiye'deki Gezi olaylarına verdiği destekle de biliniyor.

Haberin Devamı

Çipras'ın partisi SYRİZA'nın hazırladığı bu afiş o dönemde sosyal mesyada oldukça paylaşılmıştı.

Yunanistanın yeni Başbakanı Çipras Geziye destek vermişti

"Türk halkıyla dayanışma. Bir deniz bizi ayırır, şeref bizi birleştirir" yazılı Boğaz köprüsünün kullanıldığı afişle Çipras, Gezi'ye destek verdiğini böyle ilan etmişti.

Yunanistan'ın en genç başbakanı unvanına kavuşacak olan 40 yaşındaki Aleksis Çipras, 1990’da Miçotakis hükümetinin öğrencilerle ilgili kararlarına isyan eden yüz binlerin de lideriydi.

SYRİZA'nın seçim vaatleri arasında; yoksulluk sınırı altında yaşayanlara elektrik ve ısınma hizmetini ücretsiz verilmesi, zenginlerden alınan vergilerin geri getirilmesi, ihtiyacı olanlara gıda ve kira yardımı yapılması, vatandaşların ödenemeyecek boyuttaki banka borçlarının silinmesinin yanı sıra emekli maaşları ve asgari ücrete zam var.

SYRİZA ayrıca, AB’den Yunanistan’ın 320 milyar euro olan borcunun yarısının silinmesini, geri kalanı için de “şartlar elverdikçe ödeme yapmayı” istiyor.

Haberle ilgili daha fazlası: