Yunanistan'da yangınlar sürüyor: Alevler antik Olimpia kentini sardı! Ordu müdahale edecek

Yunanistanda yangınlar sürüyor: Alevler antik Olimpia kentini sardı Ordu müdahale edecek

Yunanistan'da günlerdir süren yangınlar Olimpiyat oyunlarının doğduğu yer olan Olympia'yı tehdit ediyor. Antik kenti alevlere teslim etmemek için itfaiye ekipleri mücadelesini sürdürüyor. Gelen son dakika bilgisine göre, Yunanistan’da orman yangınlarına ordu müdahale edecek.

Haberin Devamı

Yunanistan'ın yangınlar ile mücadelesi sürüyor...

AFP'nin geçtiği son dakika bilgisine göre, alevler ülkenin tarihi miraslarından birisi olan Olimpia'ya doğru ilerliyor.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, bu bölgenin yangından zarar görmemesi için yoğun bir mücadele veriliyor.

Olimpiyat oyunlarının doğum yeri olan Olympia'nın belediye başkanı alevlerin bölgeyi tehdit ettiğinin altını çizdi ve yardım istedi.

Evia'da, ormandan sıçrayan devasa alevlerin ise itfaiyecileri zor durumda bıraktığı belirtiliyor. İtfaiyeciler, görüş mesafesinin az olduğu adada yangının kontrol edilmesinin zor olduğunu söyledi.

Sahilde toplanan yaklaşık 85 kişi beş tekneyle tahliye edildi. Yetkililer, yedi helikopter ve su atan uçaklarla desteklenen yaklaşık 100 itfaiyecinin yangına müdahale ettiğini söyledi.

Evia adası, 500'den fazla itfaiyecinin, bir düzine su bombardıman uçağının ve beş helikopterin şehrin eteklerinde başka bir orman yangınıyla mücadele ettiği Atina'dan yaklaşık 200 kilometre uzaklıkta.

Haberin Devamı

Yunanistanda yangınlar sürüyor: Alevler antik Olimpia kentini sardı Ordu müdahale edecek

Ülkenin birçok yerinde çıkan orman yangınları sebebiyle onlarca köy boşaltıldı, binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

ORDU MÜDEHALE EDECEK

Bu arada ülkenin birçok yerinde etkili olan orman yangınlarına Yunan ordusunun müdahale etmesi kararlaştırıldı.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos, Genelkurmay Başkanı General Konstandinos Floros ile ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Miçotakis’in talimatıyla siyasi ve askeri liderlerle gerçekleştirilen toplantıda, orman yangınlarını söndürme çalışmalarına Yunan ordusunun tüm imkanlarından yararlanılmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

General Floros da ordunun yaz döneminin başından itibaren yangınların önlenmesi noktasında devlet mekanizmasıyla iş birliği halinde olduğunu vurgulayarak geliştirilen plan kapsamında yangın söndürme çalışmalarına Yunanistan Sivil Savunma Genel Sekreterliği ile koordinasyon halinde karada, havada ve denizde destek vereceklerini belirtti.

Bunun için ilk aşamada 500 kişilik askeri personel, 63 araç ve 39 uçak tahsis edildiği bilgisini veren Floros, yangın riski bulunan 

Yunanistan son 24 saatte sıcaklıkların 40 derecenin üzerine çıkması nedeniyle toplam 118 yangınla karşı karşıya kaldı.

Haberin Devamı

Atina'daki yetkililer, sakinlerin evde kalmalarını ve kül ve dumandan korunmak için maske takmalarını tavsiye etti.

Onlarca kişi nefes almada zorluk şikayetiyle acil servise başvurdu.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yunanistan'da çıkan orman yangınlarını söndürme çalışmaları devam ediyor

 

Haberle ilgili daha fazlası: