GeriDünya Yunanistan ile Ermenistan Türkiye'ye karşı ittifak pekiştirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan ile Ermenistan Türkiye'ye karşı ittifak pekiştirdi

Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos, Yunan ve Ermeni halklarının, Osmanlı döneminde gerileme yaşadıklarını ileri sürdü.

Stefanopulos, resmi ziyaret için Atina'da bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'ın onuruna dün akşam verdiği yemekte yaptığı konuşmada, iki ülke arasında birçok alanda sıkı bir işbirliği bulunduğunu belirterek, Yunan ve Ermeni halklarının kader ortağı olduklarını söyledi.

Yunan ve Ermeni halklarının Bizans sınırları içinde iki eski ulus olarak, birbirlerinin kültürlerinden etkilenerek, yan yana yaşadıklarını, ancak Osmanlı döneminde kültürel, toplumsal ve ekonomik açıdan gerileme kaydettiklerini iddia eden Stefanopulos, "Milli bağımsızlık idealine olan bağlılığımızı kanıtlayan kurtuluş mücadelelerimiz, halklarımızın kaderini birleştirmiştir" dedi.

1915 yılındaki Ermeni isyanından "katliam" diye söz eden ve isyan sırasında Yunanistan'ın Ermenilere kucak açtığını belirten Stefanopulos, şu görüşleri ileri sürdü:

"1915 yılında Ermeni katliamı başladığında ve Küçük Asya felaketinin ardından, Yunanistan'ın Küçük Asya Elenleri için bir sığınma sağlaması gerekiyordu ve aynı şeyi Ermeniler için de yaptı".

Sözde Ermeni soykırımı iddialarının Yunan parlamentosu tarafından oybirliğiyle kabul edildiğini hatırlatarak, bunun sadece sembolik bir olay olmadığını da ifade eden Stefanopulos, "Ermeni katliamının 1996 yılında Yunan parlamentosu tarafından oybirliğiyle kabul edilmiş olması, sadece sembolik bir olay değildir. Aynı zamanda, Ermeni halkının tarihi hakkını elde etmesini sağlayarak, bu konunun gerçek boyutlarına getirilmesini amaçlamaktadır" dedi.

Ermenistan ile Yunanistan arasında ekonomik ve kültürel alanların yanı sıra askeri alanda da sıkı bir işbirliği bulunduğunu belirten Stefanopulos, "Bu işbirliği kimseye karşı değildir, sadece Ermeni silahlı kuvvetlerinin çağdaş stratejik gerçeklere uyum sağlayabilmesine hizmet etmektedir" diye konuştu.

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Stefanopulos, bu konunun, egemen bir ülkenin yabancı ordular tarafından "saldırıya uğrayarak, işgal edilmesi" olayı olduğunu idda etti.

Stefanopulos, bu sorunun uluslararası hukuk ilkeleri ve anlaşmalar çerçevesinde çözümlenebileceğine inandığını da sözlerine ekledi.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False