Yunanistan’da ‘inkâr yasası’na erteleme

Yunanistan’da ‘inkâr yasası’na erteleme

Yunan Parlamentosu’nda 26-27 Ağustos’ta görüşülüp oylanması programlanan ve Türk-Yunan ilişkileri açısından büyük önem taşıyan “Irkçılık Karşıtı” yasa tasarısı ileri bir tarihe ertelendi.

Haberin Devamı

Adalet Bakanı Haralambos Athanasiu, Parlamento Başkanı Evangelos Meimarakis’e gönderdiği mektupta “olağanüstü bir işi çıktığından” tasarının görüşülmesinin ertelenmesini ve mümkün olan en kısa sürede yeni tarih belirlenmesini” istedi. Athanasiu tarih olarak da 1 Eylül’ü önerdi.

Ertelemeye, yaz döneminde 100 milletvekili ile çalışan parlamentoda, önemli bir konuda 300 milletvekili ile karar verilmesi görüşünün benimsenmesinin yol açtığı ileri sürüldü.

İktidar partisi Yeni Demokrasi’nin 38 milletvekili Başbakan Andonis Samaras’a yazdıkları bir mektupta, Nazilerin 2. Dünya Savaşı’ndaki Yahudi Soykırımı’nı kötü niyetle inkâr ve aşağılamaya 3-36 ay hapis ve 5-30 bin euro para cezası öngören tasarıya “Yunan Parlamentosu’nun tanıdığı soykırımların da eklenmesini” istemişlerdi. Yunan Parlamentosu 1994’de Pontus Rum, 1996’da Ermeni, 1998’de de Küçük Asya (Kurtuluş Savaşı) “soykırımlarını” tanımıştı.

Haberin Devamı

Adalet Bakanı Athanasiu dün bu iddiaların tasarının nihai şeklinde yer alacağını söylemişti.

Haberle ilgili daha fazlası: