Yunan Bakan'dan tehlikeli 'Kardak' hamlesi

Yunan Bakandan tehlikeli Kardak hamlesi

Yunanistan’ın Türkiye karşıtlığı ile tanınan, çiçeği burnunda Savunma Bakanı Panos Kamenos'un Ocak 1996’da Türkiye ve Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak adasına Türk hava sahasını ihlal etmeden çelenk bırakacağı açıklandı.

Haberin Devamı

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kamenos’un, bugün 30 Ocak 1996 da Türkiye ile Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak krizinin 19’uncu yılı nedeniyle Kardak Kayalıklarına çelenk bırakacağı açıklandı. Kardak’a helikopterle gideceği belirtilen Kamenos, Türk hava sahasını ihlal etmeden bunu yapacağı için hukuki bir sorun olmayacak. Yunanistan’ın yeni Başbakanı Aleksis Çipras’ın Savunma Bakanlığı’na getirdiği koalisyonun küçük ortağı sağcı Bağımsız Yunanlar (ANEL) lideri Panos Kamenos, Türkiye’ye karşı sert tavrı ile biliniyor. Kamenos, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Aralık ayındaki Atina ziyareti sırasında sokakta protesto gösterisi düzenlemişti.

Kardak krizi dönemin Ortadoğu, Balkanlar ve Türkiye’nin ilk kadın Başbakanı Prof. Tansu Çiller döneminde patlamıştı. Çiller Doğru Yol Partisi (DYP) ve Sosyal Demokrat Halkçı (SHP) Parti koalisyon hükümetinin Başbakanı olarak göreve başladı. Tansu Çiller'in tarihe mâl olmuş sözü ise 30 Ocak 1996’da Türkiye karasuları uzantısı olarak kabul ettiğimiz Kardak Kayalıklarına dikilen Yunan bayrağı için "O asker gidecek… O bayrak inecek" sözü olmuştu.

Haberin Devamı

Yunan Bakandan tehlikeli Kardak hamlesi

Kardak krizi, Figen Akat adlı ticari bir Türk gemisi, Ege denizindeki Kardak açıklarında bozulup kayalıklara oturunca Yunan savaş gemileri hemen olay mahalline gitmiş ve bir Yunan helikopteri düşmüştü. Türkiye bu girişimi, “Yunan savaş gemilerinin Kardak kayalıkları üzerinde hak iddiası” olarak kabul edip sert tepki gösterince kriz patlamıştı. Kimsenin yaşamadığı kayalıktan ibaret olan Kardak adacığına bir Papaz eşliğinde birkaç asker ve sivil çıkıp Yunan bayrağı dikince dönemin Başbakanı Tansu Çiller hemen bakanlar kurulunu topladı. Çiller aralarında Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal'ın da olduğu toplantıda, "Arkadaşlar bu kayalıklar bizim mi değil mi? " diye sordu.

Çiller, “Kardak Kayalıklarının Türkiye karasularının bir uzantısı olduğu ve Yunanistan'ın bir hak iddia edemeyeceği" cevabını alınca da "Bu kayalıklar bizimse, Yunan gemilerinin orada işi ne? " diyerek dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Erkaya'ya "Paşam, madem bu kayalıklar bize ait, o vakit Yunan gemilerinin oralarda dolaşmasına müsaade edemeyiz. Size Başbakan olarak emrediyorum, batırın o gemileri" emrini vermişti. Toplantı bitince de Başbakan Çiller tarihe mâl olan, "O asker gidecek, o bayrak inecek!" açıklamasını yaptıktan sonra Türk-SAT ve SAS komandoları düzenledikleri gece operasyonuyla yandaki batı Kardak'a çıkıp Türk bayrağı diktiler. ABD ve NATO tansiyonu düşürmek için devreye girince ertesi gün her iki kayalık boşaltıldı. Çiller de ertesi sabah düzenlediği basın toplantısında, “Halkımıza verdiğimiz sözü tuttuk. O bayrak inmiş, o askerler gitmiştir" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: