Yunan bakan yeni, politika eski: Türkiye Kıbrıs’tan çıksın garantörlük kalksın

Güncelleme Tarihi:

Yunan bakan yeni, politika eski: Türkiye Kıbrıs’tan çıksın garantörlük kalksın
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 05, 2023 07:00

İlk yurtdışı ziyaretini Kıbrıs Rum yönetimine gerçekleştiren Yunanistan’ın yeni Dışişleri Bakanı Yorgo Yerapetritis, seleflerinden farklı olmadığını ispat ederek, “Kıbrıs’taki hedefimiz, Türk ‘işgal’ ordusunun çıkması ve garantörlüğün kaldırılmasıdır” dedi.

Haberin Devamı

Rum lider Nikos Hristodulidis ve Rum mevkidaşı Konstantinos Kombos ile görüşen Yunanlı Bakan, Türkiye’nin Kıbrıs’ı ‘işgal’ ettiği söylemini tekrarladı. Yerapetritis, Türkiye ve KKTC’nin iki devletli çözüm politikasına karşı çıkarak, “Kıbrıs’da yeni oldubittiler kabul etmeyeceğiz. Kıbrıs’ta iki bölgeli iki toplumlu federasyon yönünde bir çözüm istiyoruz” diye konuştu. Ayrıca, Rum lider Hristodulidis’in çabaları sayesinde AB’nin Kıbrıs konusunda daha etkin bir rol üstlendiğinin görüldüğünü ileri sürdü.

EGE’DE DİYALOG MESAJI

Yerapetritis, Türk-Yunan ilişkileri hakkında ise “Kıta sahanlığının, deniz hukuku temelinde belirlenmesi amacıyla gerekli diyaloğun yapılabilmesi için mevcut ortamdan yararlanmaya hazırız. Bu, Yunanistan’ın milli çizgisinden geri adım atacağı anlamına gelmez” ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!