GeriDünya Yeşilırmak Kapısı'nın temeli atıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeşilırmak Kapısı'nın temeli atıldı

Yeşilırmak Kapısı'nın temeli atıldı
refid:14256761 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

KKTC ile Kıbrıs Rum kesimi arasındaki 7'inci sınır kapısı olarak açılması karara bağlanan Yeşilırmak Kapısı'nın altyapı çalışmaları törenle başladı.

TÖRENDEN GÖRÜNTÜLER

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın açılması konusunda geçtiğimiz Haziran ayında anlaşmaya vardığı, iki kesim arasında yeni bir sınır geçiş noktası olacak Yeşilırmak Kapısı'nın açılabilmesi için gereken, yaklaşık 5500 metrelik  Yeşilırmak-Pirgo Köyü yolunun inşaatına başlandı.        

İnşaatın başlaması nedeniyle bölgede düzenlenen törene Talat ve Hristofyas'ın yanı sıra projeye katkıda bulunan AB yetkilileri ile ABD'nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ve BM Genel Sekreterinin  Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihon da katıldı.

İhalesi UNDP ve Türk-Rum ortaklık şirketi tarafından geçen hafta imzalanan yaklaşık 6 kilometrelik yolun inşaatının 4 ay içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

Ada'da geçen yıl en çok konuşulan konuların başında gelen Yeşilırmak Kapıs'ının açılması konusunda, Talat ve Hristofyas, 26 Haziran 2009'da yaptıkları 34. görüşmede, kapının karşılıklı geçişlere açılması konusunda anlaşmıştı.

Yeşilırmak Kapısı'nın açılmasıyla, KKTC toprağı olmasına karşın, KKTC ile  arasından kara bağlantısı bulunmayan ve denizden ulaşımın sağlandığı Erenköy'e askeri malzeme hariç her türlü geçiş sağlanacak ve bölgedeki Rum köyü Aşağı  Pirgoluların Lefkoşa'ya ulaşımı, KKTC toprağını kullanarak daha da kolaylaşacak.

HRİSTOFYAS'DAN BAŞARI DİLEĞİ
Yeşilırmak Kapısı'nın açılmasının Kıbrıs sorunun da çözülebileceğini gösterdiğini ifade eden Talat, "Yeter ki ısrar, samimiyet ve kararlılıkla görüşmeyi sürdürelim" dedi.

Müzakerelerde ciddi ilerleme sağladıklarını ve zorluklarının kendilerini yıldırmadığını kaydeden Talat, Yeşilırmak Kapısı'nın açılmasını, uzlaşı yönünde atılmış bir adım olarak niteledi.

Hristofyas da, yol çalışmalarının bölge halkı için önemli bir adım olduğunu ifade ederek, amacın Kıbrıs sorununa bütünsel bir çözüm bulmak olduğunu söyledi.
       
Hristofyas, "hedeflerinin ortak vatanı paylaşmak ve iki toplumun birleşik Kıbrıs’ın her yanında özgürce dolaşabilmesi" olduğunu belirtti.

Liderler, törenden sonra Türk ve Rum muhtarlar ve köylülerle sohbet etti.  "Barikat istemiyoruz" diyen köylülere, Talat ve Hristofyas da "Ben de" diye karşılık verdi verdi.

Hristofyas, burada, 18 Nisan'dan sonra da müzakereleri Talat'la sürdürme dilediğini belirterek, seçimlerde Talat'a başarı diledi. Talat da Hristosyas'a temennisi için teşekkür etti.

PLANLANMIŞ SON GÖRÜŞME YARIN
Ada'da kalıcı çözüm bulmak için yaklaşık 19 aydır müzakereleri sürdüren Talat ve Hristofyas, KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, planlanmış son görüşmeyi yarın yapacak.

Liderler, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un Lefkoşa ara bölgedeki resmi ikametgahında saat 10.00'da bir araya gelecek.

Görüşmenin sonunda, müzakerelerde bugüne kadar sağlanan ilerlemenin ortak açıklamayla duyurulması konusu belirsizliğini koruyor.

Kıbrıs Türk tarafı ortak açıklamanın yarınki görüşmeden sonra, Kıbrıs Rum tarafı ise 7 Nisan'daki Rum Ulusal Konsey toplantısından sonra yapılmasını istiyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle