GeriDünya Yeni Yorgo’muz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni Yorgo’muz

Yeni Yorgo’muz
refid:3936409 ilişkili resim dosyası

Atina’nın ilk kadın belediye başkanı olan Dora Bakoyani, Yunanistan’da yapılan kabine değişikliği sonucunda ülkenin ilk kadın Dışişleri Bakanı oldu. Eşi 17 Kasım terör örgütü tarafından öldürülen Dora Bakoyani’nin, duraklamaya giren Türk-Yunan ilişkilerine ivme kazandırması bekleniyor. Siyasi gözlemciler, Bakoyani’nin "Yeni Yorgo Papandreu" gibi hareket edeceği görüşündeler.

OLİMPİYATLAR sırasında Atina Belediye Başkanı olan Dora Bakoyani, gösterdiği başarılı grafiği sonucunda dün Yunanistan’da yapılan kabine değişikliğiyle, Petros Molivyatis’in yerine Dışişleri Bakanı oldu.

Başbakan Kostas Karamanlis, ülkeyi sarsan telekulak skandalı nedeniyle ertelediği kabine değişikliğini dün gerçekleştirdi. Karamanlis, dışişleri bakanının yanı sıra savunma bakanını da değiştirdi. İki yıldır çeşitli nedenlerle ağır eleştirilere uğrayan Spilios Spiliotopulos’un yerine iktidar partisi Yeni Demokrasi’nin genel sekreteri Evangelos Meimarakis’i Savunma Bakanlığı’na getirdi. Telekulak skandalı ise Kamu Düzeni Bakanı Yorgos Vulgarakis’i koltuğundan etti. Karamanlis, Olimpiyat Oyunları nedeniyle üstlendiği Kültür Bakanlığı’nı Vulgarakis’e teslim ederken, Kamu Düzeni Bakanlığı’na Viron Polidoras atandı.

ERDOĞANLARA YAKIN

Bakoyani’nin duraklama dönemi yaşayan Türk-Yunan ilişkilerine ivme kazandırması bekleniyor. Bakoyani, gerek devlet bakanı yardımcısı, gerekse Atina belediye başkanı olduğu dönemlerde Türk-Yunan ilişkilerinin hararetli savunucusuydu. Dora Bakoyani’nin bugüne dek ilişkilere bakışı, selefi 77 yaşındaki Petros Molivyatis gibi aşırı muhafazakar değil. Diplomatik gözlemciler, Bakoyani’nin dışişleri bakanlığında adeta "dişi Papandreu" gibi hareket edeceği görüşündeler. Rum basınında ise geçtiğimiz günlerde Bakoyani’nin dışişleri bakanı olmasının Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos için "tatsız bir gelişme olacağı" belirtilmişti.

İkinci eşiyle İstanbul’da tanıştı

İLK eşi Pavlos Bakoyanis’in 1989 yılında 17 Kasım terör örgütü tarafından öldürülmesinden sonra politikaya atılan Dora Bakoyani (52) siyasetçi bir aileden geliyor. Babası eski başbakanlardan Konstantin Miçotakis. Yunanistan’ın en önemli devlet adamlarından Venizelos ise büyük amcası. Dora Bakoyani tam bir İstanbul hayranı. Defalarca İstanbul’u ziyaret eden Dora Bakoyani, ikinci eşi işadamı İsidoros Kuvelis ile 1997 yılında yine İstanbul’da tanıştı.

İki çocuk annesi Yunanistan’ın yeni dışişleri bakanının oğlu Kostas, Harvard Üniversitesi’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal ile sınıf arkadaşıydı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False