WikiLeaks bugün dünyayı sarsacak

Güncelleme Tarihi:

WikiLeaks bugün dünyayı sarsacak
Oluşturulma Tarihi: Kasım 28, 2010 15:13

ABD, 3 milyon gizli belgeyi bugün geç saatlerde açıklaması beklenen WikiLeaks'i bu kararından caydırmaya çalışıyor. Obama yönetimi, gizli belgelerin açıklanmasının birçok hayatı tehlikeye atacağını, uluslararası terör operasyonlarının ve ABD ile müttefiklerinin ilişkilerinin "tamir edilemez şekilde zarar göreceği" uyarısında bulundu. WikiLeaks patronu da bugün yaptığı açıklamada yayınlanacak belgelerin birçok ülkenin en çok önem verdiği konuları içerdiğini vurguladı.

Haberin Devamı

İngiliz hükümeti, belgeleri yayınlamaması için basına baskı yaparken, Almanya'da en çok Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin zarar göreceği belirtiliyor. WikiLeaks’in Türkiye-ABD ilişkilerini de sarsabileceği bu dönemde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Washington’da bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün gece WikiLeaks kurucusu Julian Assange gönderdiği bir mektupta, bakanlığa ait gizli belgelerin yayınlanmasının "ilegal" olduğu ve WikiLeaks'ın yayınlama karasından vazgeçmesi istendi.

ASSANGE: NE YAYINLAYACAĞIMIZI TAM OLARAK BİLMİYORLAR

WikiLeaks patronu Julian Assange bugün Ürdün'de Arap Araştırmacı Gazetecilik Muhabirleri'nin düzenlediği toplantıya video konferans aracılığıyla katıldı. CIA'ın Ürdün'de çok etkili olduğunu hatırlatarak, toplantıya nereden bağlandığını açıklamak istemeyen Assange, "Yayınlamayı düşüdükleri belgelerin dünyadaki birçok ülkenin en çok önemsediği konuları içeriyor" dedi.

Haberin Devamı

Son aylarını ABD'nin diplomatik belgelerini yayınlamak için harcadığını belirten Assange, "ABD ilişkilerinin zarar görmemesi için birçok ülkeyle temasa geçti. Onların çok zor bir pozisyonda olduklarını tahmin ediyorum çünkü ne tür belgeler yayınlayacağımız konusunda kesin bir fikirleri yok" şeklinde konuştu.

CLINTON 10 ÜLKEYİ TELEFONLA ARADI

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'da olası zararı minimize etmek için çaba sarf ediyor. Önceki gün ABD Yönetimi Türkiye de dahil 10 kadar ülkeyi arayıp “hasar önleme” operasyonu başlattı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dün Çin’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne dek birçok ülkedeki mevkidaşıyla görüştü. WikiLeaks belgeleri için “Hillary gördüğünde kalp krizi geçirir” yorumları yapılmıştı.

DER SPIEGEL 'YAYINLADI' İDDİASI

Fransa'da bağımsız yayın yapan internet sitesi owni.fr, WikiLeaks'ın gizli belgeleri bugün GMT 21.30'da basına sızdıracağını yazdı. Siteye göre WikiLeaks Irak belgelerinde yaptığı gibi, ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerini de ABD'den New York Times, İngiltere'den Guardian, Almanya'dan Der Spiegel, İspanya'dan El Pais Ve Fransa'dan Le Monde gazetelerine gönderecek.

Haberin Devamı

Fransız sitesinin iddiasına göre Alman Der Spiegel dergisi, gizli belgeleri cumartesi gecesi birkaç dakikalığına internetten yayına verdikten sonra geri çektiğini iddia etti.

İNGİLTERE MEDYAYA BASKI YAPIYOR

İngiliz hükümeti ABD ile ilişkilerinin zarar görmesini engellemek için medyaya baskı yapıyor. David Cameron hükümetinin, WikiLeaks'ın basına sızdıracağı belgeleri, yayınlamamaları ve kendilerine ulaştırılması için medyadan ricada bulunduğu belirtiliyor.

WESTERWELLE ZARAR GÖRECEK

Alman Bild gazetesi de WikiLeaks'ın yayınlayacağı gizli belgelerde Almanya'da en büyük zararı Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin göreceğini yazdı. Bild'in iddiasına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gizli belgelerinde ABD'li yetkililer Westerwelle'yi "işi daha öğrenmesi gereken biri" olarak tanımlıyor. Belgelerde Başbakan Angela Merkel'den ise övgüyle söz edildiği belirtiliyor.

Haberin Devamı

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU ABD’DE

WikiLeaks’in Türkiye-ABD ilişkilerini de sarsabileceği bu dönemde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Washington’da bulunuyor. Foreign Policy Dergisi’nin bu yıl ikincisi düzenlenen ve kendisinin de yer aldığı “En Önemli 100 Küresel Entelektüel” listesiyle ilgili etkinliğe katılmak üzere önceki gün ABD’ye giden Davutoğlu, ikili temaslarda bulunacak.

Davutoğlu, ABD’ye gitmeden önce yaptığı açıklamada WikiLeaks sızıntısıyla ilgili haberlerin henüz spekülatif olduğunu, üzerine bir yorum yapmanın doğru olmayacağını vurgulamıştı.

GİZLİ BELGELERDEN BAZILARI ŞÖYLE:

  • İngiltere eski başbakanı Gordon Brown ile ilgili tespitler ve halefi olan David Cameron’un seçimi kazanma şansıyla ilgili değerlendirmeler.
  • Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve ailesi hakkında nahoş bilgiler.
  • İngiltere ve ABD’nin, Fransa hakkında maksadı aşan yorumları. İtalya’yı kızdıracak gözlemler.
  • Rusya liderleri konusunda “pek de övücü olmayan” saptamalar.
  • Orta Asyalı liderlerin yolsuzlukları.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!