Wikileaks belgelerinin ilk bölümü internete sızdı

Güncelleme Tarihi:

Wikileaks belgelerinin ilk bölümü internete sızdı
Oluşturulma Tarihi: Kasım 28, 2010 20:15

Wikileaks'in açıklayacağını söylediği ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gizli iç yazışmalarıyla ilgili ilk detaylar ortaya çıkmaya başladı.Alman Der Spiegel dergisinin yarın piyasaya çıkacak sayısında konuyla ilgili yazdığı haber internette sosyal paylaşım siteleri üzerinden dünyaya yayıldı. Sızan makalede, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın iç yazışmalarında dünya liderlerine taktığı isimler yer alıyor. Belgelerin tamamının bu gece yayımlanması bekleniyor.

 

Yabancı yayın organlarının Der Spiegel'den sızan makaleye dayandırdığı haberlere göre belgelerde, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad için "Hitler"; Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy için "çıplak imparator"; Almanya Başbakanı Angela Merkel için "teflon" ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai için de "paranoyak" ifadeleri kullanılıyor.

 

Ayrıca Rusya Başbakanı Vladimir Putin "Alfa erkeği" ve Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ise "korkak ve çekingen" olarak tanımlanıyor.

 

Kuzey Kore lideri Kim Yon Il'in epilepsi hastası olduğu belirtilirken, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin hemşiresinin "seksi bir sarışın" olduğu belirtiliyor. Ayrıca İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin "çılgın partilerden" hoşlandığı öne sürülüyor.

 

OBAMA'NIN GÖZÜ DOĞU'DA

 

Makalede ayrıca, Dışişleri Bakanlığı'nın bir belgede ABD Başkanı Barack Obama için "Batı'dan ziyade Doğu ile ilgilenmek istediğini" ve "Avrupa için hiçbir şey hissetmediğini" yazdığı da ifade edildi.

 

Belgede, "ABD dünyayı iki süper güç arasında yaşanan bir çatışma olarak görüyor. Avrupa Birliği ise bu dünyada tali bir rol oynuyor" deniliyor.

 

Der Spiegel'den sızan kısımda belgelerde Türkiye ile ilgili olarak bulunduğu iddia edilen kısımlar ise yer almadı.

 

WIKILEAKS'E SANAL SALDIRI

 

Dünya belgelerin tamamını nefesini tutmuş beklerken, Wikileaks sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yaptığı açıklamada sanal bir saldırı altında olduğunu duyurdu.

 

Wikileaks TSİ 19:00 sularında yazdığı mesajda, "Şu anda server'ı çökertmeye yönelik çok yaygın bir saldırıyla karşı karşıyayız" dedi.

 

Mesajın gönderildiği saatlerde Wikileaks'in sitesine erişilemiyordu. Şu anda da siteye zaman zaman erişimin yapılamadığı, açıldığı zamanlarda da oldukça ağır çalıştığı görülüyor.

 

Daha sonra Wikileaks gönderdiği bir başka mesajda, "Wikileaks sitesinin çökmesi durumunda, bu gece belgelerin bir kısmı El Pais, Le Monde, Spiegel, Guardian ve New York Times (gazeteleri) tarafından yayımlanacak" dedi.

 

Belgelerin tamamının TSİ gece yarısına doğru internette yayımlanması bekleniyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!