Üst üste Kovid-19 can kaybı rekoru yaşanan Rusya'da gevşetilen tedbirler kafaları karıştırdı

Üst üste Kovid-19 can kaybı rekoru yaşanan Rusyada gevşetilen tedbirler kafaları karıştırdı

Rusya'da Kovid-19 salgınının başlangıcından beri günlük can kaybı en yüksek seviyeye ulaştı. Buna rağmen Moskova Belediyesi'nin, şehirde Kovid-19'a karşı tedbirlerin yeniden gevşetilmesi yönünde karar alması ise kafaları karıştırdı.

Haberin Devamı

Rusya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlamasından bu yana son 24 saatte 815 ile virüs kaynaklı "en yüksek" günlük can kaybı sayısı açıklandı. Başkent Moskova'da ise virüse karşı tedbirler yeniden gevşetildi.

Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte Kovid-19 vakası sayısı 22 bin 277 artarak 6 milyon 557 bin 68’e, sağlığına kavuşan sayısı 19 bin 368 artışla 5 milyon 848 bin 340'a ulaştı.

Son 24 saatte 815 kişinin hayatını kaybetmesiyle salgının başlangıcından beri en yüksek günlük can kaybına ulaşılan ülkede, toplam ölü sayısı 168 bin 864'e çıktı.

Başkent Moskova'da son 24 saatte Kovid-19 vakası sayısı 2 bin 529 artarak 1 milyon 537 bin 888’e, virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise 59 artışla 26 bin 482'ye yükseldi.

MOSKOVA'DA TEDBİRLER YENİDEN GEVŞETİLDİ

Haberin Devamı

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, web sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, kentteki salgın durumunun iyileştiğini ve hastaneye kaldırılan Kovid-19 hastası sayısının haziran ayına göre iki kat düştüğünü belirtti.

Kovid-19'a karşı aşılama sürecinin ilerlediğine dikkati çeken Sobyanin, "Bu hafta, Moskova'da aşının ilk dozunu yaptıran kişi sayısı, 4 milyon 500 bini geçti." ifadelerini kullandı.

Bu nedenle Kovid-19'a karşı tedbirlerin gevşetilmesi yönünde karar aldıklarını bildiren Sobyanin, şehirdeki firmaların, personelin en az yüzde 30'unu ve 65 yaş üstü ve belirli hastalıkları olan vatandaşların uzaktan çalıştırması zorunluluğunun kaldırıldığını belirtti.

Ayrıca, vatandaşların kentteki hayvanat bahçelerini serbest şekilde ziyaret edebileceğini aktaran Sobyanin, sosyal mesafe ve maske takma zorunluluğunun ise uygulamada kalacağını ifade etti.

Üst üste Kovid-19 can kaybı rekoru yaşanan Rusyada gevşetilen tedbirler kafaları karıştırdı

Sobyanin, yoğun katılımlı etkinliklerin düzenlenmesinin yasaklı olduğu, tiyatro ve sinemaların ise virüse karşı kurallara uyması şartıyla devam edeceği bilgisini paylaştı.

Moskova'da, 19 Temmuz'da restoran ve kafelere getirilen barkod (QR kod) sistemiyle müşterilere hizmet verme zorunluluğu kaldırılmış, 23.00-06.00 saatlerinde faaliyetleri yasaklanan restoran, kafe, bar, gece kulüpleri ve diğer eğlence yerleri de çalışmaya başlamıştı.

Çocuk oyun mekanlarının da faaliyete geçtiği şehirde, ulaşım araçları, marketler ve halka açık alanlarda eldiven takma zorunluğu da 30 Temmuz'da kaldırılmıştı.

Haberin Devamı

Üst üste Kovid-19 can kaybı rekoru yaşanan Rusyada gevşetilen tedbirler kafaları karıştırdı

RUSYA'DA AŞILANMA ZORUNLULUĞU

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla 18 Ocak'ta Kovid-19'a karşı kitlesel aşılama sürecinin başladığı ülkede, yaklaşık 39 milyon kişinin aşılandığı açıklanmıştı. Nüfusun yoğun olduğu Moskova ve St. Petersburg gibi kentlerde Kovid-19'a karşı aşılanma zorunluluğu getirilmişti.

İlk Kovid-19 vakasının 31 Ocak 2020'de, virüs kaynaklı ilk ölümün de 19 Mart 2020'de kayıtlara geçtiği Rusya'da, dün, ülke genelinde 21 bin 932 vaka tespit edilmiş, 808 can kaybı yaşanmıştı.

 

Haberle ilgili daha fazlası: