Ülke karıştı... Prenses krizi!

Güncelleme Tarihi:

Ülke karıştı... Prenses krizi
Oluşturulma Tarihi: Şubat 08, 2019 21:54

Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn, Prenses Ubol Ratana'nın başbakanlığa aday gösterilmesinin ardından kraliyet ailesinin hiçbir üyesinin siyasete girmemesi gerektiğine dair açıklama yaptı. Açıklamada, bir kraliyet mensubunun siyasete atılmasının "ülkenin kültürüne, görenek ve geleneklerine başkaldırı" anlamına geleceği vurgulandı.

Haberin Devamı

BBC'nin haberine göre, saraydan yapılan ve gece tüm televizyon kanallarında okunan açıklamada, kraliyet ailesinin hiçbir üyesinin siyasete girmemesi gerektiği ve Prenses Ratana'nın şimdiye kadar eşine rastlanmamış bu girişiminin "yakışıksız" olduğu belirtildi.

Açıklamada, bir kraliyet mensubunun siyasete atılmasının "ülkenin kültürüne, görenek ve geleneklerine başkaldırı" anlamına geleceği vurgulandı.

DARBE SONRASI İLK SEÇİM

Uzmanlar, Kral Vajiralongkorn'un bu müdahalesinin, seçim komisyonunun Ratana'nın adaylığını geçersiz kılmasına neden olabileceği görüşünü paylaşıyor.

Tayland'da 2014'te askeri darbeyle devrilen eski Başbakan Yingluck Şinavatra'nın kapatılan partisinin devamı niteliğindeki Thai Raksa Chart Partisi, darbe sonrası yapılacak ilk genel seçimler için Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn'un ablası Prenses Ubol Ratana'yı başbakanlığa aday göstermişti.

Haberin Devamı

Monarşiyle yönetilen ülkede kraliyet ailesi, ordu iktidarının üzerindeki yegane güç olarak görülüyor. Ülke tarihinde ilk kez bir kraliyet ailesi mensubu başbakanlığa aday gösterilmişti. 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (08.02.2019) 2
Haberle ilgili daha fazlası: