Ukrayna'da protestolar yasağa rağmen devam ediyor

Güncelleme Tarihi:

Ukraynada protestolar yasağa rağmen devam ediyor
Oluşturulma Tarihi: Aralık 01, 2013 14:38

Ukrayna'da protesto yasaklarına ve polis şiddetiyle ilgili endişelere rağmen bugün yine on binlerce kişi başkent Kiev'de sokaklara döküldü. Bir grup protestocunun bir buldozerle Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in sarayına yürürken, ilerleyen saatlerde polisten yapılan açıklamada, göstericilerin belediye başkanlığını ele geçirdiği bildirildi.

Haberin Devamı

Ukraynada protestolar yasağa rağmen devam ediyor
Devlet Başkanı Yanukoviç'in önceki gün Vilnius'ta yapılan Avrupa Birliği zirvesinde liderlere tepki gösterip ülkeyi Rusya çizgisinde tutmayı tercih etmesinin ardından, Ukrayna'da 2004 yılındaki Turuncu Devrim'den bu yana en güçlü protesto gösterileri patlak verdi.

Aslında hükümet bu kararını zirveden bir hafta önce açıklamış ve AB yanlılarının gösterileri o gün başlamıştı.

Ancak dün sabah saatlerinde polislerin Bağımsızlık Meydanı'nda toplanan göstericilere coplu müdahalesi sonucu protestolara kan bulaştı.

Göstericiler "ulusal direniş eylem gücü" kurma sözü verdi, ülke genelinde grev ve erken seçim çağrısı yaptı.

Haberin Devamı

UKRAYNA'DA GÖSTERİLER YASAĞA RAĞMEN DEVAM EDİYOR

BULDOZERLE SARAYA
Bugün ise sabah saatlerinde Kiev'de bir parkta toplanan protestocular başkanlık sarayının da bulunduğu Özgürlük Meydanı'na yürüdü. Ortamın yerel saatle 14.00 civarında ısınmaya başladığı belirtildi.

Sosyal medyada paylaşılan bilgilere göre, protestolarda göstericiler bir buldozeri ele geçirdi. "Devrim kepçesi" adı verilen buldozer başkanlık sarayına doğru götürüldü.

Ukraynada protestolar yasağa rağmen devam ediyor
Ellerinde molotofkokteylleri ve demir çubuklar bulunan buldozer üzerindeki grup saray önündeki polis kordonunu yarma girişiminde bulundu. Göstericilerin ellerindeki yanıcı maddeleri sarayın pencerelerine fırlattığı da belirtildi.

Saray çevresinde silah sesleri duyulduğu da gelen bilgiler arasında. Polisin göstericileri ateş açarak dağıtmaya çalıştığı ifade ediliyor.

Polis göstericilerin belediye başkanının ofisini ele geçirdiğini duyurdu. Göstericilerin burada bir "muhalefet karargahı" kurduğu da belirtildi.

Yanukoviç hükümeti ülkede tansiyonun düşmesi için 7 Ocak'a kadar protesto ve gösteri yürüyüşleri düzenlenmesini yasaklamıştı. Ancak yasak ortamı sakinleştirmedi, aksine gösterileri körükledi.

BAKMADAN GEÇME!