Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Yanukoviç: Sorumluluğumu inkâr etmiyorum

Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Yanukoviç: Sorumluluğumu inkâr etmiyorum

Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Şubat 2014’te görevden azledilmesine neden olan protesto gösterilerindeki ölümlerde "bir nebze sorumluluğu olduğunu" itiraf etti.

Haberin Devamı

BBC Newsnight’a katılan ve “Sorumluluğumu inkâr etmiyorum” diyen Yanukoviç şunları söyledi: “Silah kullanılmasına dair hiçbir zaman emir vermedim. O benim yetkim dahilinde değildi. Bırakın silahı, güç kullanılmasına bile karşıydım. Ben kan dökülmesine karşıydım.”

Güvenlik güçlerinin var olan yasalara göre görevlerini ifa ettiğini anlatan Yanukoviç, Batılı bir medya kuruluşuna verdiği bu ilk mülakatında, devletin parasını zimmetine geçirdiği ve yabancı bankalarda para sakladığı yönündeki iddiaları da yalanladı.

Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Yanukoviç: Sorumluluğumu inkâr etmiyorum

Kiev'de Maidan Meydanı'ndaki gösterilerde, polisle karşı karşıya gelen 100'ü aşkın protestocu hayatını kaybetti.

Şubat 2014'te Yanukoviç, Rus özel kuvvetleri tarafından ülkeden kaçırıldı ve Rusya'da güvenli bir yere götürüldü.

Sonrasında Rus ordusu, Kırım'daki Ukrayna karargâhlarını ele geçirdi, Nisan ayında da Rus yanlısı isyancılar, Ukrayna'nın doğusundaki sanayi bölgesi Donbas'ta hükümet binalarına saldırdı.

Yanukoviç, söyleşide, "hayatını kurtardığı için" Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e de teşekür etti.

Kırım'ın Rusya tarafından illhak edilmesini "trajedi" olarak yorumlayan Yanukoviç, "Kırım'ın Ukrayna'nın mı yoksa Rusya'nın mı olduğu" yönündeki soruya doğrudan cevap vermedi ve şunları söyledi: "Orada olan şey çok kötüydü. Ve şimdi biz bugün bu durumdan çıkmak için çözüm arıyoruz. Savaş var. Kırım’ı geri almak için konuşuyorlar. Nasıl? Savaşla mı? Bir başka savaşa daha ihtiyacımız var mı?"

Haberle ilgili daha fazlası: