Ukrayna'yı ziyaret eden Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen'den Rusya yorumu: Ağır bedel ödeteceğiz, çürüyecekler

Güncelleme Tarihi:

Ukraynayı ziyaret eden Avrupa Komisyonu Başkanı Leyenden Rusya yorumu: Ağır bedel ödeteceğiz, çürüyecekler
Oluşturulma Tarihi: Nisan 08, 2022 19:47

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Ukrayna’nın Buça kentini ziyarete gelen Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ve Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’i ülkenin başkenti Kiev’de karşıladı. Zelenski, Rusya'ya yönelik daha fazla yaptırım uygulanması gerektiğini ifade etti. AB yöneticisi Leyen ise "Ukrayna'nın savaşı bizim savaşımızıdır, AB Ukrayna'nın yanındadır" dedi.

Haberin Devamı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına batı ülkelerinin tepkisi sürerken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski başkent Kiev’de Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ve Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’i karşıladı. Ukrayna’nın Buça kentini ziyareti sonrası Kiev’e gelen von der Leyen ve Borell’in Devlet Başkanı Zelenski ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Ukraynayı ziyaret eden Avrupa Komisyonu Başkanı Leyenden Rusya yorumu: Ağır bedel ödeteceğiz, çürüyecekler

“PUTİN YAPTIKLARININ BEDELİNİ AĞIR ÖDEYECEK"

Rusya ekonomisinin içinde bulunduğu zor duruma değinen Ursula von Der Leyen, "Kramatorsk’taki tren garında ölenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Bugün güne Bucha’da başladım. Size Avrupa Birliği’nin sizin yanınızda olduğunu söylemek istiyorum. Sizinle omuz omuzayız. Biz Putin’in yaptıklarının bedelini ağır şekilde ödemesi için ekonomik olarak baskı yapacağız. Bu sayede çürüyecekler. Rusya’nın ihracatı yüzde 71 azaldı, enflasyon yüzde 20 arttı, 700 büyük firma Rusya’dan ayrıldı, Avrupa Birliği üyeleri Rusya’nın 225 milyar dolarını dondurdu. Size 1 milyar dolar silah satın alınması için finansal yardımda bulunduk. Ukraynalı sığınmacılarla evlerine dönene kadar ilgileniyoruz. Ukraynalıların yaşamaları, okumaları ve sağlık konuları için elimizden geleni yapıyoruz. Gelecekte yardım için fon da kuracağız. Ukrayna’nın Avrupa Birliği’nde olması gerekir. Size Avrupa Birliği’ne girmek için soruları içeren anketi veriyoruz" ifadelerini kullandı ve Zelenskiy’e anketi teslim etti.

Haberin Devamı

Ukraynayı ziyaret eden Avrupa Komisyonu Başkanı Leyenden Rusya yorumu: Ağır bedel ödeteceğiz, çürüyecekler

"TOPRAKLAR DÖNER AMA ÖLEN İNSANLAR GERİ DÖNMEYECEK"

Devlet Başkanı Zelenskiy basın toplantısında hayatını kaybeden sivillere değinerek, "Size finansal yardımlar için teşekkür ederim. Bizim devletimiz Rus saldırıları yüzünden ekonomik olarak zor durumda. Yapılan silah yardımları için de teşekkür ederiz. Avrupa Birliği’ne beşinci yaptırım paketi için de teşekkür ederim. Ruslar bizim insanlarımızı ve topraklarımızı aldı. Topraklarımız döner ancak insanlar dönmeyecek. Yaptırımlar artarak devam etmeli. Biz Rusya topraklarına gelip savaşmadık, masum insanları öldürmedik. Belarus’tan füze yollamadık. Biz kendi topraklarımızda yaşamak istiyoruz. Bizim Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimiz savaş sebebiyle çok iyi duruma geldi ve savaş tüm dünyayı birleştirdi. Diğer ülkelerin halkları birleşti sokaklara indi ve Ukrayna’ya destek verdi. Rusya’nın Ukrayna halkına karşı sergilediği bu agresif politikasını yenmek gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ukrayna ve Google Maps, savaşın yıkımını dijitalleştirecek

BAKMADAN GEÇME!