Uçaklara iniş izni vermeme şansınız yok

Uçaklara iniş izni vermeme şansınız yok

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı’na (CIA) ait bir uçağın, 15 Kasım’da İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan geçtiği yönündeki iddialarla ilgili, söz konusu uçağın teknik nedenlerle iniş izni istediğini belirterek, ‘Sizin buna izin vermeme şansınız yok. Uçağın kim olduğuna bakma lüksünüz de yok’ dedi.

Yıldırım, gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine, uçağın Sabiha Gökçen Havaalanı’na geldiğini doğrulayarak, ‘Teknik bir iniş talebi var. Tamamen izinli olarak inmiş. Yolcu filan yok. Sadece mürettebatıyla 15 Kasım’da iniş yapmış. Yakıt ikmalini yapmış ve yoluna devam etmiş. Bu gayet rutin bir şey, teknik nedenlerden dolayı’ dedi.

Yıldırım, ‘geçen günlerde bir Alman uçağının, Mısır’dan kalkarak, Türk hava sahasını kendisini tanıtmadan kullandığı’ ve Türk hava sahasının denetimi konusunda herhangi bir sorun bulunup bulunmadığına ilişkin soruyu da yanıtladı. Hava savunma unsurlarının kontrolünde uçağın Türk hava sahasını terk ettiğini belirten Yıldırım, olayın bundan ibaret olduğunu ve hava güvenliğiyle ilgili herhangi bir sorun bulunmadığını ifade etti.
Haberle ilgili daha fazlası: