Türkmen Komutan: Rus pilotları paraşütle inerken vurduk

Türkmen Komutan: Rus pilotları paraşütle inerken vurduk

Türkiye hava sahasını ihlal eden bir savaş uçağının düşürüldüğü bölge yakınlarında Suriyeli Türkmenlerin, Kızıldağ’ı rejim birliklerinden geri aldığı açıklandı. Bir muhalif komutan, sıcak çatışmaların devam ettiği alan paraşütle inen pilotlardan birini yakaladıklarını söyledi. DHA muhabirinin görüştüğü Türkmen 2'nci Sahil Tümen Komutan Yardımcısı Alpaslan Çelik ise, "Pilotların ikisini de paraşütle inerken vurduk" dedi. Rus basınında yer alan haberlerde Sergey Rumyantsev isimli pilotun öldüğü iddia edildi.

Haberin Devamı

Bölgedeki Türkmen birliklerinden Sultan Abdulhamid Han Tugayı Sözcüsü Mustafa Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cuma günü rejim birliklerinin kontrolüne geçen Türkmen Dağı'nın en stratejik tepesi olan Kızıldağ'da bu sabah saatlerinden itibaren geniş çaplı operasyon başlattıklarını belirtti.

Türkmen Komutan: Rus pilotları paraşütle inerken vurduk


Kızıldağ bölgesinde 3 gündür şiddetli çatışmalar yaşandığını ifade eden Abdullah, şunları kaydetti:

"Kızıldağ bölgesinde 3 gündür devam eden operasyonlar sonrasında bugün saat 06.00 sıralarında geniş çaplı operasyon başlatıldı. 6 şehit ve 14-15 yaralımız var. Rejimin eline geçen Kızıldağ, bütün noktalarıyla bizlerin kontrolüne geçti. Sıcak çatışmalar devam ediyor, inşallah ilerleyişimiz devam edecek. Çatışmalar sırasında bir tank, 3 doçka ve bir buldozer ele geçirdik. Rejim askerleri, Şii milisler ve Mihraç Ural teröristlerinden yüzlerce ölü Kızıldağ'da kaldı. Operasyonlar devam ederken Türkiye sınırını ihlal eden Rus savaş uçağı düşürüldü, pilotlar paraşütle atladı. Rejim ile bizim aramızda kalan, iki tarafın da giremediği, sıcak çatışmaların devam ettiği alana inen pilotlardan birisi mücahitlerimizin eline geçti."

Öte yandan DHA, Rus pilotlara ait olduğu iddia edilen bu görüntüleri geçti. 

Haberin Devamı

Reuters, Rus pilotlardan birinin ölü olduğunu duyurdu. Habere göre pilotun ölü olduğu bilgisi Suriyeli isyancı gruplardan öğrenildi. Fransız haber ajansı AFP de Suriyeli muhaliflere dayandırdığı haberde bir pilotun öldüğünü, diğerinin ise kayıp olduğunu bildirdi.  

Rus basınında yer alan haberlerde Sergey Rumyantsev isimli bir pilotun hayatını kaybettiği  iddia edildi. 

Türkmen Komutan: Rus pilotları paraşütle inerken vurduk
Rumyantsev'in fotoğrafları yayınlandı. 

Türkmen Komutan: Rus pilotları paraşütle inerken vurduk

Haberle ilgili daha fazlası: