Twitter'da ücretsiz mavi tik dönemi sona erdi

Güncelleme Tarihi:

Twitterda ücretsiz mavi tik dönemi sona erdi
Oluşturulma Tarihi: Nisan 21, 2023 15:16

Twitter Blue aboneliği olmayan hesapların sosyal medya platformundaki mavi tik işaretleri dün akşam itibarıyla kaldırıldı. Twitter'ın sahibi Elon Musk aylık 8, yıllık 84 dolar olan Twitter Blue ücretini bazı ünlülerin adına ödediğini duyurdu.

Haberin Devamı

Twitter, önceden doğrulanmış binlerce kullanıcının mavi tikini dünden itibaren kaldırmaya başladı. Yüksek profilli medya kuruluşları da bugün itibarıyla "devlete bağlı medya" ve "kamu/hükümet tarafından finanse edilen basın kuruluşu" etiketlerini kaybetti. Bu kuruluşlar arasında BBC de bulunuyor.

Söz konusu etiket özellikle Çin ve Rusya'dan medya kuruluşlarının hangilerinin devlet basın kuruluşu ya da hükümetin resmi kurumu olduğunun öne çıkarılması için konmuştu.

Söz konusu etiket özellikle Çin ve Rusya'dan medya kuruluşlarının hangilerinin devlet basın kuruluşu ya da hükümetin resmi kurumu olduğunun öne çıkarılması için konmuştu.

BBC geçen hafta, Twitter’ın platformdaki ana hesaplarından birine koyduğu "hükümet tarafından finanse edilen basın kuruluşu” ibaresini "kamu tarafından finanse edilen basın kuruluşu" ibaresiyle değiştirmişti.

Haberin Devamı

BEYONCE VE RONALDO DA ARALARINDA

Twitter'da mavi tiklerini kaybeden ünlüler arasında pop yıldızı Beyonce ve futbolcu Ronaldo da bulunuyor.

Daha önce doğrulanmış mavi tiklerin kaldırılması sosyal medyada en çok konuşulan ve üzerine şaka yapılan konulardan biri oldu.

Dizi karakteri Ted Lasso'nun hesabında mavi tik bulunması ancak karakteri canlandıran aktör Jason Sudeikis'in doğrulanmış hesabını kaybetmesi dikkat çekti.

ABD'li rapçi Ice T, tiklerin gereksiz olduğu konusundaki tartışmaya, "Mavi tikleri tartışıyor olmamız bile toplumda üzücü bir an" sözleriyle katıldı.

Twitter, doğrulama özelliğini ilk kez 2009'da, eski bir profesyonel beyzbol oyuncusunun sahte hesaplar nedeniyle kendisine dava açmasının ardından uygulamaya koymuştu.

Mavi tik zamanla bir statü ve otorite sembolü haline geldi. Ancak Musk, Twitter kullanıcılarının doğrulama için ödeme yapmasını istiyor.

Mavi tikten para kazanma kararı, platformda büyük bir kültür ve güç kaymasına yol açabilir.

Doğrulamanın başlamasından önceki günlerde Kanye West, Shaquille O'Neal ve Ewan McGregor, Twitter'da taklit edilme hakkında konuşan ilk ünlüler arasındaydı. Artık bir ünlünün takipçi sayısı, ünlü ile sahtekar arasındaki farkı anlamanın tek yolu olabilir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!