'Türklerin verdiği desteğe müteşekkiriz'

Güncelleme Tarihi:

Türklerin verdiği desteğe müteşekkiriz
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 28, 2016 01:58

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Türkiye'nin terör örgütü IŞİD'le mücadeleye verdiği desteği övdü.

Haberin Devamı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM, YPG arması taşıyan Amerikan askerleriyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "YPG arması taşıyan ABD ordusu mensuplarının fotoğrafları geleneksel ve sosyal medyada yer bulmuştur." ifadesi kullanıldı. 

Olayla ilgili başka bir değerlendirmenin yapılmadığı açıklamada, ABD'nin IŞİD'le mücadele çerçevesinde (PYD'nin hakim olduğu) Suriye Demokratik Güçlerini desteklediği ve bunun devam edeceği kaydedildi.

Açıklamada, CENTCOM Komutanı Joseph Votel'ın değerlendirmesine de yer verildi. Votel, "Irak ve Suriye'de IŞİD'le mücadele kapsamında birçok unsur ile birlikte çalışmamız gerekiyor. Bu çerçevede Suriye'de 60'tan fazla ülkenin dahil olduğu IŞİD karşıtı koalisyonu ve Suriye Arap Koalisyonu'nu da içeren Suriye Demokratik Güçlerini destekliyoruz." yorumunu yaptı.

Haberin Devamı

Votel ayrıca, Türkiye'nin IŞİD'le mücadeleye sağladığı destekten de övgüyle bahsederken, "Koalisyon ortağı ülkelerin, özellikle de Türklerin verdiği büyük desteğe müteşekkiriz." ifadelerini kullandı.

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu YPG’nin, Rakka’nın IŞİD’ten geri alınması için başlattığı taarruzda ABD askerlerinin YPG simgeli üniformalarla yer aldığını kanıtlayan görüntüler önceki gün medyaya yansımıştı.

Daha sonra konuyla ilgili açıklamasında ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Amerikalı komutan Steve Warren, ABD ordu yönetmeliğinin bu tür simgelerin giyilmemesi gerektiğini açıkça ifade ettiğini belirtmiş ve "YPG armalarını taşımaları yetkileri dahilinde değil ve uygunsuz. Düzeltmek için gerekli adım atıldı. Bölgedeki askeri ortaklarımız ve müttefiklerimizle bunun için iletişime geçtik." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: