GeriDünya Türkiye'nin Boğazlar zaferi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin Boğazlar zaferi

Birleşmiş Milletler‘in bir yan kuruluşu olan Uluslararası Denizcilik Örgütü‘nün Deniz Güvenliği Komitesi‘nde, Rusya ve diğer bazı ülkelerin hazırladığı, Türk Boğazları'nda Türkiye‘nin kontrolünün azaltılmasını hedefleyen rapor rafa kaldırıldı.

Başbakanlık Başdanışmanı Emekli Oramiral Güven Erkaya ve Denizcilik Müsteşar Vekili Ömer Kılıç‘ın başkanlık ettiği Türk heyetinin Komite toplantısında kazandığı başarı, Güven Erkaya tarafından yapılan sunuşun yanı sıra heyet üyelerinin diğer ülke delegeleriyle yaptıkları bire bir diplomasi sayesinde sağlandı.

Rusya, Yunanistan, Bulgaristan, Ukrayna ve Kıbrıs Rum kesiminin hazırladıkları rapor, Komite toplantısının öğleden sonraki bölümünde ele alındı. Erkaya sunuşunda, Türkiye‘nin seyir güvenliği konusunda aldığı önlemleri geniş şekilde anlattı.

GENİŞ DESTEK

Daha sonra üye ülkeler sırayla söz aldı. Komite üyelerinden ABD, Japonya, İngiltere, Fransa, Malta ve Bahama gibi ülkelerin Türkiye‘nin tezine destek vermeleri ve Boğazlar‘daki tek sahildar ülke olarak Türkiye‘nin güvenli geçiş için gereken her şeyi samimiyetle yaptığını belirtmelerinden sonra konu tartışmaya açıldı.

Raporun sahipleri, Türkiye‘ye verilen destek üzerine, oylama talebinde bulunmadı.

Türkiye bir sonraki adım olan 20-24 Temmuz tarihlerinde yapılacak Seyir Güvenliği Alt Komitesi toplantısında boğazlarla ilgili adımlara aktif olarak katılacak.

KAZA RİSKİ DÜŞECEK

Erkaya, Türkiye'nin yeni trafik hizmetleri sisteminin kurulması için gerekli hazırlık ve teknik altyapıyı büyük ölçüde tamamladığını söyledi. Erkaya, Türkiye'nin bu çalışmaları, kendi boğazlarındaki ihtiyacı gidermek için yaptığını vurgularken, sistemin algılayıcılar, radarlar, gece görüş kameraları, GPS yön bulucular ve akıntı ölçerler içerdiğini kaydetti. Erkaya, bu sistemin, boğazlarda şu anda 100 binde 40 olan kaza olasılığını, uluslararası alanda 100 binde 10 olan standardın da altına düşüreceğini bildirdi.


Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False