Türkiye’ye de gelmiş

Güncelleme Tarihi:

Türkiye’ye de gelmiş
Oluşturulma Tarihi: Kasım 11, 2005 00:00

Beyaz Saray tarafındın adının basına sızdırılması, ABD’de büyük bir skandala yol açan CIA ajanı Valerie Plame’in ‘örtülü faaliyetler’ için Türkiye’ye birkaç kez girdiği ortaya çıktı. Hürriyet’e, kimliğinin açıklanmaması koşuluyla konuşan, konuyla yakından ilgili ABD’li bir istihbarat uzmanı, ‘enerji danışmanı’ sıfatı kullanan gizli ajan Plame’in, CIA’nın nükleer silahların yayılmasıyla ilgili ‘çok hassas’ bölümünde çalıştığını kaydetti.

Haberin Devamı

ÖNCE VİYANA

Buna göre, Valerie Plame ve CIA’nın naylon kuruluşu ‘Brewster & Jennings’ enerji danışmanlık firması çalışanları, sık sık Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) merkezinin bulunduğu Viyana’ya gidiyorlardı. İstihbarat faaliyetinde bulunan bu ekip, toplantılara katılıp ‘hedef olarak seçilen kişileri safa çekme’ operasyonları düzenliyorlardı.

SONRA İSTANBUL

Plame
ve diğer ‘enerji danışmanları’, Viyana’da tanıştıkları ve bağlantı kurabildikleri ‘hedef’ kişiler ile devam niteliğindeki temaslarını ise İstanbul’da gerçekleştiriyorlardı. Buna göre, ajan Valerie Plame, ‘enerji danışmanı’ olarak en az birkaç kez girdiği Türkiye’de, çeşitli ülkelerin nükleer silahlarla ilgili yetkilileri ve bilim adamlarıyla bir araya geldi.

Elçiliğimizde tanışmışlar

HÜRRİYET’e konuşan kaynağa göre ajan Valerie Plame, Türk-Amerikan Konseyi (ATC) Başkanı Brent Scowcroft’u, eşi eski büykelçi Joseph Wilson’dan önce tanıyordu. Plame ve Wilson, ilk olarak 1997’de Washington’daki eski Türk Büyükelçisi Nüzhet Kandemir’in verdiği bir resepsiyonda karşılaştılar. İkili, bundan bir gün sonra da ATC toplantısında karşılaşınca, aşk ve evliliğin yolu açıldı.

Haberin Devamı

NYT’deki işine son

CIA ajanı Valerie Plame’nin kimliğinin deşifre edilmesi skandalına adı karışan gazeteci Judith Miller, New York Times’daki işinden ayrıldı. Yapılan açıklamada, gazetenin ve Miller’ın avukatları arasında yapılan görüşmeler sonucunda şartlarda anlaşmaya varıldığı ve Miller’ın artık New York Times’da çalışmayacağı bildirildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!